Günümüzde kredi kullanmak isteyen kişilere bankalar büyük kolaylıklar sunarken internetten ve cep telefonlarından yapılan başvurularda kredi başvurusunun kabul edilmesi durumunda kredi ön onayı verilmektedir. Bankalar yapılan kredi başvurularını kabul etmekle beraber aynı zamanda kredi başvurusunu reddetme hakkına da her zaman sahiptir. Peki, kredi onayı için yapılması gerekenler nelerdir?

Kredi onayı alınabilmesi için yapılması gereken ilk şey kesinlikle başvuruda bulunmadan önce kişinin kredi notu ortalamasını öğrenmesidir. Günümüzde bankalar kredi değerlendirme sürecinde ilk olarak müşterilerinin kredi notu ortalamalarına bakar ve düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları çok zordur. Yine kredi notunun öğrenilmesi kişinin ne kadarlık kredi için onay alabileceğini gösterir.

Kredi başvuru reddi kişinin kredi notunu olumsuz etkilediği için mutlaka kredi notu önceden öğrenilmeli ve red almamak için kredi başvurusu buna göre yönlendirilmelidir. Yine kredi onayı almak için mutlaka kredi başvurusunda bulunan kişinin maaşına göre başvuruda bulunması da gerekir.  Çünkü bankalar kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun kişinin aylık gelir tutarının yarısını geçen kredi başvurularına onay vermez. Yani aylık belgelenebilir geliri 3 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi bin 500 liraya kadar olan krediler için onay alabilirler.