Kredi ön onayı nedir? Herhangi bir banka şubesine kredi başvurusunda bulunmuşsanız kredinizin onaylanması için banka sizlerin finansman geçmişinizi inceleyecektir. Bunun amacı ise çekmiş olduğunuz kredinin tutarı ve bu tutar çerçevesinde ödeyip ödeyemeyeceğiniz durumunu incelemek istenmesidir.

Çünkü hiç bir banka vermiş olduğu krediyi geri ödemede zorlanılmasını istenmez. Bilinmelidir ki bankaların en önemli gelir kaynağı müşterilerine vermiş olduğu kredilerin gelirleridir. Bankalar sizlere kredi vererek sizlere taksit yapmakta ve bu taksitleri de faizli olarak geri almaktadır.

Kredi ön onayı sırasında bankalar sizleri incelemeye alacaklardır. Bakacakları ilk şey ise sizlerin kredi notudur. Eğer ki kredi notunuz yüksek ise bankalar tarafından olumlu değerlendirileceksiniz. Kredi notunu yüksek tutmanın yolu ise ödemelerinizi bir gün dahi geciktirmeden gerçekleştirmiş olmanızdır. Bankaların kredi ön onayına olumlu bakabilmesi için ikinci inceleyeceği nokta ise gelir seviyenizdir.

Eğer ki gelir seviyeniz askeri ücret ve çekeceğiniz miktar da çok yüksek ise bankalar sizlere olumsuz yanıt vereceklerdir. Bankalar aylık gelirinizi tespit ederek çekeceğiniz kredi miktarı ve taksit sayısını, taksitlerde ödeyeceğiniz miktarın sizlerin gelir seviyenize uygun olup olmayacağını inceleyecektir. Tüm bunlar değerlendirildikten sonra bankanız kredi başvurusunda bulunurken vermiş olduğunuz numaraya olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş yapacaktır. Eğer ki olumlu bir yanıt almışsanız bankaya giderek beyan etmiş olduğunuz belgeleri de götürmeniz gerekecektir.

Bankaların istedikleri belgeler:

Kredi ön onayı sağlandıktan sonra bankalar sizlerden kredi başvurusu sırasında beyan ettiğiniz belgeleri isteyeceklerdir. Bu belgeler genel olarak şu şekildedir:

  • Gelir belgesi
  • Kimlik ve fotokopisi
  • Varsa ek gelir belgeleriniz
  • İsteniyorsa ipoteğe vereceğiniz mülklerinizin tapusu
  • İsteniliyorsa kefil

Genel olarak bankanız sizlerden bu belgeleri isteyecektir. Bazı bankalar değişik isimler altında başka belgelerde isteyebilirler.

Kredi ön onayı neden onaylanmaz?

Bazı durumlarda kredi ön onayınıza olumsuz cevap gelebilir. Bunun en büyük nedeni kredi notunuzdur. Kredi notunuz düşük ise ve düzenli bir geliriniz yoksa bankalar size olumsuz cevap verecektir. Bundan dolayı ödemelerinizi zamanında aksatmadan yapmanız tekrardan kredi çekmenizde çok yardımcı olacaktır.

Olumsuz cevap gelmesinin başka bir nedeni ise merkez bankası tarafından kara listeye alınmış olmanız olacaktır. Bankalar sizlere kredi verirken merkez bankasından sizler hakkında bilgileri isteyecektir. Eğer ki kara listeye düşmüş iseniz sizlere kredi vermeyeceklerdir.