Günümüzde kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ilk tercihleri internetten kredi başvurusunda bulunmak ya da SMS kredi kullanmaktır. Bu yolları kullanarak kredi başvuru formu dolduran kişilerin başvuruları esnasında kullandıkları telefon numarası üzerinden bankalar kredi sonucu yollamaktadır. İşte kredi sonucu olumlu olarak görülen kişilere yollanan mesajlar kredi ön onayı olarak kabul edilir.

Ancak kredi onayı alınması kredinin banka tarafından kesin olarak kullandırılacağı anlamına gelmez. Burada kredi başvuru formunu doldururken beyan edilen aylık gelir tutarının belgelenebilir olması şartı aranır. Yani kredi başvurusunda bulunurken 2 bin lira geliri olduğunu beyan eden bir kişinin bunu belgeleyememesi halinde (örneğin maaş bordrosunda aylık gelirinin asgari ücret görülmesi durumunda) banka ön onay verdiği krediyi kullandırmama hakkı bulunur.

Yani kredi ön onayı bankanın sizin beyanlarınızı doğru kabul ederek kredi değerlendirmesi yapmasıdır ve kredi başvurusunda bulunan kişinin gerekli evraklar ile bu beyanların doğruluğunu kanıtlamaları gerekir. Konut kredisi ön onayı alan kişilerin bunlara ek olarak eksper tarafından belirlenen konut değerini de doğru ayarlamaları gerekir. Bazen kredi kullanmak isteyen kişinin 100 bin liraya satın alacağı konuta eksper 80 bin lira değer biçebilmektedir. Bu durumda 75 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen kişinin kullanabileceği konut kredisi tutarı değerinin yüzde 75’i ile sınırlı olduğu için 60 bin liraya kadar kredi kullanımına izin verilir.