Ön Onaylı Kredi Nedir?

Bilindiği üzere bankalar son yıllarda ilerleyen teknolojik imkanlardan çok iyi faydalanmakta olup müşterilerine internetten kredi başvurusu ve SMS kredi başvurusu gibi farklı kredi başvuru yöntemleri sunmaktadır. Kredi başvurusunu bu kanallar üzerinden yapan kişilerin kredi başvuruları banka tarafından değerlendirilmekte ve kredi başvuru sonuçları cep telefonlarına yollanmaktadır.

İşte yapılan kredi başvurusunun ön incelemeden geçirilerek onaylanmasına kredi ön onayı ismi verilir. Banka burada müşterisinin başvurusunu sonuçlandırırken onun beyanlarını baz almakta, bu beyanların belgeler ile kanıtlanması halinde de kredinin kullanımını sağlamaktadır.

Ön Onay Alınan Kredi Nasıl Çekilir?

Kişinin kredi ön onayı alması durumunda cep telefonuna gönderilen kredi ön onay mesajı ile kendisine en yakın banka şubesini ziyaret etmesi yeterli olacaktır.

Bu ziyaret esnasına kredi başvuru evrakları önceden bankayı arayarak öğrenilmeli ve bu evraklar hazırlanarak bankaya gidilmelidir. Evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi durumunda kişini kredi ön onayı banka tarafından onaylanır ve kredi kullandırımı gerçekleştirilir.

Ön Onay Alınan Kredi Kullanılmazsa Ne Olur?

Kredi ön onayı mesajı gönderilen kredi başvurularında kişinin 30 iş günü içerisinde ilgili kredi başvuru evrakları ile banka şubesini ziyaret etmesi gerekir.

Bu süre içinde bankanın ziyaret edilmemesi durumunda banka müşteri hizmetleri temsilcisi kredi başvurusunda bulunan kişiyi arayarak konu hakkında bilgi talep eder. Bazı bankalar kullanılmayan kredileri iptal ederken bazı bankalar ise kredi kullanmayan kişilerden yine de kredi başvuru ücreti talep etmektedir.