Eskiden kredi kullanmak için son derece ağır koşullar ve mutlaka kefil talep eden bankalar günümüzde gelişen teknolojik imkanlar ile beraber artık çok daha kolay kredi onayı vermektedir. Yine bunun yanı sıra artık kredi başvurusu için internetten kredi kullanımı bile mümkün olmaktadır. Kişinin internetten kredi başvurusunda bulunması ya da SMS kredi için mesaj yollaması durumunda kredi başvuru sonucu için onay almasına kredi ön onayı adı verilmektedir.

Kredi Ön Onaydan Geçti

Banka tarafından yapılan kredi başvurusu için gönderilen onay mesajına kredi ön onayı adı verilmektedir. Burada banka başvuruda bulunan müşterisinin beyanına göre kredi değerledirmesinde bulunmakta olup başvuruda bulunan kişinin bu beyanını ilgili belgeler ile doğrulaması durumunda kredi kullanımına izin verilmektedir.

Yani kredi ön onayı aldım diyen kişinin tek yapması gereken banka şubesini bankanın talep etmiş olduğu kredi başvuru evrakları ile ziyaret etmektir. Bu ziyaretin sonunda banka kredi kullandırımını tamamlayarak talep ettiğiniz tutarı tarafınıza ödeyecek ve kredi geri ödeme tablosu oluşturarak işleminizi sonuçlandıracaktır.

Banka Kredi Ön Onayı Verdi Sonra Onaylamadı

Burada yaşanan en büyük sorun kişinin kredi başvurusunda bulunurken belgeleyemeyeceği bir tutarı beyan etmesidir. Pek çok banka kredi başvurusunda bulunmak isteyen müşterilerinden başvuru esnasında aylık gelirin ide yazmalarını istemektedir. Burada yazılması gereken tutar kişinin belgeleyebildiği gelir tutarıdır. SMS kredi başvurusu esnasında aylık gelirini 2 bin lira olarak yazan bir kişinin daha sonra maaş bordrosu üzerinde asgari ücretle çalışıyor görünmesi onay aldığı krediyi kullanamayacağı anlamına gelir.