Kredi ödemesinin geciktirilmesi durumunda yaşanacaklar gecikmenin süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kredi ödemesinin 1 gün gecikmesi durumunda büyük bir olumsuzluk yaşanmaz ancak bu gecikmenin sürekli olarak tekrarlanması halinde kredi notu düşmeye başlar. Kredi notunun düşmesi ise kredi onayı alınması konusunda zorlanmanıza neden olur.

Bu nedenle kredi ve kredi kartı son ödeme tarihi mutlaka dikkatle takip edilmeli ve ödemeler bu tarihler geçirilmeden yapılmalıdır. Borcun son ödeme tarihinden önce yapılması da kredi notunun yükselmesi için önemli bir kriterdir. Ancak kredi son ödeme tarihinin unutulması ve borcun bir defaya mahsus olmak üzere 2 -3 gün geç yatırılması çok büyük bir sorun yaşanmasına neden olmaz.

Burada önemli olan kişinin ödeme düzenidir. Yani sürekli olarak ödemelerini son ödeme tarihi dolmadan yapan kişinin çok nadir olarak ödeme tarihini geçirmesi ortalamayı olumsuz etkilemez. Bu nedenle gecikmenin süresi, sürekliliği ve tekrarı gibi farklı pek çok kriterin dikkate alınması ve bunlara dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde kredi notunun düşmesi kaçınılmaz bir hal alır ki bu da bankalardan kolay kolay kredi kullanamamanıza neden olur.

Kredi son ödeme tarihinin sürekli geciktirilmesi durumunda ilk seferinde borcunuzun üzerine faiz işletir.Bu gecikme süreleri ne kadar fazlalaşır ise bankanın işletmiş olduğu faiz oranlarıda yükselmeye başlayacaktır.En sonra kredinin ödenmemesi durumunda ilk başkta önce ihtar sonrada banka haciz işlemlerini başlatıcaktır.

Bu sebeple bankalardan kredi kullandığınızda en kötü ihtamal kredinizin asgarisini ödemeniz sizin yararınıza olacaktır.