Kredi Notunuzu Yükseltmenin Beş Yolu

Kredi Notunuzu Yükseltmenin Beş Yolu

Kredi notu çok önemsemeniz gereken bir unsurdur. Çünkü bu not, bankaların size rastgele verdiği bir not değildir. Size ait pek çok bilgi ve alışkanlık göz önüne alınarak kredi notu oluşturulur. Kredi notunuz size dair pek çok bilgi içerir. Bu bilgilerin başında sizin ödeme alışkanlıklarınız gelmektedir. Ayrıca borç ve hesap bilgileriniz de önem taşır. Finansal durumunuz ve bankalarla olan ilişkilerinizin tümü kredi notunuzun oluşturulmasında kullanılır.

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bunun için sıralayacağımız beş yolu okuyun.

1.Borçlarınızı Kapatmak ya da Yapılandırarak Ödemek Kredi Notunuzu Yükseltir

Borçlarınızı kapatırsanız ya da yapılandırarak öderseniz kredi notunuz yükselecektir. Borcunuzun olması ve sizin bunu ödememeniz kredi notunuzu çok olumsuz bir şekilde etkiler. Çünkü kredi notunuz sizin borcunuza sadık olup olmadığınız konusunda bilgiler vermektedir. Bu yüzden kredi notunuzu yükseltmek için atmanız gereken ilk adım borçlarınızı kapatmaktır. Eğer yapabiliyorsanız borçlarınızı tek seferde kapatmalısınız. Bunu yapamıyorsanız borçlarınızı yapılandırmalı ve taksit taksit ödemelisiniz. Yapılandırdığınız borcun taksitlerini zamanında ve düzenli olarak öderseniz kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır.

2. Borçlarınızı Kapattıktan Sonra Vadesiz Hesabınızdan Otomatik Ödeme Talimatı Vermek Kredi Notunuzu Yükseltir

Borçlarınızı düzenli ödeyerek kapattıktan sonra vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verirseniz ve bu ödeme talimatları ile ödemeleriniz düzenli olarak yapılırsa kredi notunuz yükselecektir. Vadesiz hesabınızdan iki ya da üç tane otomatik ödeme talimatı vermeniz kredi notunuzu yükselten önemli bir etkendir. Ancak bu yöntemin işe yaraması için talimat verdiğiniz ödemelerin talimata uygun şekilde gerçekleşmesi ve hesabınızda bu ödemeleri karşılayacak kadar para olması gerekmektedir. Borcunuz varsa bu yöntem işe yaramayacaktır.

3. Ufak Krediler Almak ve Geri Ödemleri Düzenli Olarak Yapmak Kredi Notunuzu Yükseltir

Eğer borcunuz yoksa ve kredi notunuz düşükse kredi notunuzu yükseltmek için ufak krediler alabilirsiniz. Bu kredileri bankalardan alarak taksitlerini düzenli olarak ödemek sizin borcunuza sadık biri olduğunuzu göstermenizi sağlar. Buradaki amacınız borcunuzu zamanında ödediğinizi bankalara göstermektir.

4. Kredi Kartı Ekstre Borcununuzun Asgarî Tutarından Fazlasını Ödemek Kredi Notunuzu Yükseltir

Kredi kartı ekstre borcunuzun asgarî tutarından biraz fazlasını ödemeniz kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Örneğin, kredi kartı ekstre borcunuzun toplamı 549 TL ise ve asgarî ödeme tutarınız 141 TL ise siz bu tutarın fazlasını ödemelisiniz. Örneğin, 170 TL ya da 200 TL ödemelisiniz. Bu durumda sürekli asgarî tutarı ödememiş olursunuz. Bu da kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Bu yöntemin işe yaraması için ödeyebileceğiniz tutarı asgarî tutarın mümkün olduğunca üstünde tutmalısınız.

5. Düşük Limitli Kredi Kartı Alarak Her Ay Ekstre Borcunun Tamamını Ödemek Kredi Notunuzu Yükseltir

Kredi notunuzu yükseltmenin son yolu da düşük limitli bir kredi kartı almak ve bu kredi kartı ile harcama yaptıktan sonra gelen ekstre borcunun tamamını ödemektir. Bu yöntemin işe yaraması için borcunuzun olmaması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ