Kredi notu bireysel ve kurumsal anlamda önemli olan konulardandır. En çok işletmeler ve kurumsal kimliği bulunan firmalar için önemlidir. İşletmeler ve kurumsal kimliği olan şirketler her dönemde bankalardan sağlayacakları kredilere ihtiyaç duyarlar.

Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Kredi notu, bankalar nezdinde sizin finansal kimliğinizdir. Bankalarla yaptığınız tüm işlemler hatta ticarî yaşamınızda yaptığınız tüm işlemler, kredi notu anlamına gelir. Kredi notu takip işini ülkemizde bankalar ile ortak bir şekilde çalışan Kredi Kayıt Bürosu yapar. Bu kuruluş bankalardan topladığı verileri analiz eder ve kredi notu verilmesinde kullanır.

Türkiye’de bankacılık sektöründe önde giden 9 banka tarafından kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu, 1995 yılında faaliyetlerine başladı. Findeks, bu büronun kurmuş olduğu yapılardandır.

Web üzerinden hizmet veren Findeks, kredi notları hakkında kullanıcılara bilgi verme ve analiz görevlerini yürütür. Günümüzde Findeks kredi notunun öğrenilmesindeki tek kuruluştur.

Risk Notu Ne Anlama Geliyor?

Findeks Risk Raporu olarak da adlandırılabilecek risk notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan analizlerin sonucunda, işletmelere ve kredi kullananlara verilen bir nottur. Bu rapor bankalara raporlar halinde sunulur ve bankalar bu rapor sayesinde, kredi kullananların finansal geçmişlerini görebilir.

Kredi Notunun Bozulması

Finansal geçmişe bakarak değerlendirme yapan bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişi ya da kurumlara kredi verilip verilmeyeceğine karar verirler. Finansman geçmişi kötü olanlar yüksek ihtimalle kredi kullanabilir. Çok düşük ihtimal de olsa bankalar inisiyatif kullanarak, kredi notu düşük de olsa bazı kişilere ya da kurumlara kredi verebilir.

Kredi Notunun Takip Edilmesinin Yararları

Kredi notunuzu sürekli takip etmeniz ve önlem almanız durumunda, kredi notunuzu sürekli olarak yüksek tutma şansını elde edebilirsiniz. Kredi notunuzu sürekli yüksek olursa bir sonraki kredi kullanımında, daha uzun vadeli ve düşük faizli avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Bankalar açısından kişiler ya da kurumlar bazında güven oldukça önemlidir. Bu durum kredi notu ile belgelendirilir. Kredi notunuzu sürekli olarak analiz etmeniz, güvenin oluşmasında etkili olacaktır.

Kredi notunun sürekli takip edilmesi ve bu durumda yüksek güven elde edilmesi, bankaların size kişiselleştirilmiş özel imkânlar tanımasına yardımcı olur.