Kredi notunuzu öğrenmenizi gerektiren çok sayıda gerekçe vardır. Her şeyden önce kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınızı yansıtır ve ailen krediye ihtiyaç duyduğunuz zaman bankadan talep ettiğiniz kredinin banka tarafından hemen onaylanmasını sağlar. Kredi notunuzu neden öğrenmeniz gerektiğine dair ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınızı, borcunuza sadık olup olmadığınızı, aldığınız kredilerin geri ödeme taksitlerini zamanında ödeyip ödemediğinizi gösteren çok önemli bir unsurdur. Kredi notunuzu öğrenmeniz ve kredi notunuzun hangi etkenlere göre belirlendiğinin farkında olmanız kredi notunuzu yüksek tutmanız için neler yapmanız gerektiğinin bilincinde olmanızı sağlar. Ayrıca kredi notunuz düştüğünde ya da yükseldiğinde bu düşüşün ve yükselişin neden gerçekleştiğini de bilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmeniz ve sürekli olarak takip etmeniz bankalarla aranızın iyi olmasını ve acilen krediye ihtiyaç duyduğunuzda çok fazla endişe yaşamamanızı da sağlar. Kredi kartınızın ekstre borcunun neden sadece asgarisini değil de tamamını ödemeniz gerektiğini, borçlarınızı neden geciktirmemeniz ya da kapatmanız gerektiğini bilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrenmeniz ve kredi notunuzu takip etmeniz öncelikle ve sadece size avantaj sağlayacaktır. Bunun için Findeks platformunu kullanabilirsiniz. Findeks platformu size kredi notunuzu gösterir ve sizin risk raporunuzu verir. Ufak ücretler karşılığında bu verilerinizi elde etmeniz mümkündür. Eğer bu verileri periyodik olarak edinmek isterseniz aylık hizmet paketlerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzu edindiğiniz zaman notunuzun Türkiye ortalamasına göre durumuna bakmayı da ihmal etmemelisiniz. Zira bu veri, bankaların çok önemsediği bir unsurdur. Örneğin kredi notunuzun 1300 puanın üstünde çıkması kredi notunuzun riskli ya da az riskli olmadığını gösterir. Kredi notunuzun Türkiye ortalamasında olması da aynı şekilde iyi bir göstergedir. Bunların yanı sıra kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üstünde olması sizin için çok iyi bir göstergedir. Zira bu durum, kredi notunuzun Türkiye’de bulunan diğer pek çok kişinin kredi notundan çok daha iyi olduğunu ve sizin de ortalamanın üstünde olduğunuzu gösterir. Yani bankadan kredi talebinde bulunduğunuzda banka bu talebinize olumlu yanıt verecek, kredi talebinizin gelirinizle uyumlu miktarda olması hâlinde banka bu kredi talebinize onay verecektir. Ayrıca GSM operatörlerinden akıllı telefon almak istediğinizde aynı şekilde onay alabilirsiniz.

Kredi notunuz size ait bilgilerin belirli oranlarda karıştırılmasıyla ortaya çıkar. Size ait veriler ve kredi notunuzun içindeki oranları şu şekildedir: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Gördüğünüz gibi ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu oluşturan etkenlerin başında gelmektedir. Üstelik en çok payı bu etken oluşturmaktadır. Daha sonra mevcut hesap ve borç durumunuz gelmektedir. Yani hesabınızda ne kadar paranızın olduğu ve bankalara borcunuzun olup olmadığı bankaları çok ilgilendirmektedir. Bu yüzden kredi kartı ekstre borcu ve kredi geri ödeme taksitlerini ödeme alışkanlıklarınız önemlidir.