Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin yanı sıra pek çok kişide sadece merak ettiği için kredi notu ortalamasını öğrenmek istemektedir. Ülkemizde kredi notu sistemi Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi üzerinden tutulmakta olup kredi notunu öğrenmek isteyen kişilere de bu sistem üzerinden hizmet verilmektedir.

Ancak kredi notu sorgulaması için Findeks kredi notu sitesi yanı sıra SMS ile kredi notu sorgulaması yapılmasına da olanak sağlanmaktadır. Tercih edilen yöntem ne olursa olsun sistemin baz aldığı veriler Findeks internet sitesi üzerinden temin edilmektedir. Ücretsiz kredi notu sorgulaması ise sadece ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere Findeks internet sitesi üzerinden sunulmaktadır.

Bunun haricinde kalan ücretsiz kredi notu sorgulaması hizmeti verdiğini söyleyen tüm siteler ne yazık ki güvenilmez sitelerdir ve böyle bir hizmet vermeleri mümkün değildir. Çünkü sadece Findeks internet sitesi T.C. kimlik numarası bilginiz üzerinden sizin mali verilerinize ulaşma hakkına sahiptir. Sadece bir kaç dakikanızı ayırarak Findeks üyelik işlemlerinizi tamamlayabilir ve ardından da ücretsiz kredi notu sorgulaması hakkınızı kullanabilirsiniz.