Kredi Notunuzu Düşüren Durumlar

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuzu düşüren durumları öğrenmek ister misiniz? Kredi notunuz size baplı pek çok durum yüzünden düşebilir ve yükselebilir. Finans dünyasındaki konumunuzu belirleyen kredi notunuzun hangi durumlarda düştüğünü öğrenmek isterseniz yazımıza göz atın.

Kredi notunuzu düşüren durumları bilmeniz ödemelerinizi hangi sırayla yapmanız gerektiğiniz bilmenizi ve bankalara kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredinize neden onay verilmediğini anlamanızı sağlar. Bu yüzden her şeyden önce kredi notunuzun nelere bağlı olarak düştüğünü bilmeniz gerekir. Yazımızda kredi notunuzu düşüren durumları sıraladık.

Kredi notunuzu düşüren durumların başında devlete olan borçlarınız gelmektedir. Eğer devlete borcunuz varsa kredi notunuz düşecektir. Devlete nasıl borcunuz olur? Eğer vergi dairesine, SGK’ya ya da devlete bağlı herhangi bir kuruma borcunuz varsa ve bu borcunuzu geciktirdiyseniz kredi notunuz bu borçtan olumsuz etkilenecektir. Eğer bu borcunuzu yapılandırıp düzenli olarak öderseniz bu durumda kredi notunuzun olumsuz etkilenme durumu ortadan kalkacaktır. Kredi notunuzu etkileyen diğer durumlar kredili ürünleri gecikmeli ödemelerle kullanmanızdır. Kredili ürünler krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları gibi ürünlerdir. Bu ürünleri kullanırken eğer borç ödemelerinizi geciktirirseniz kredi notunuz bu gecikmelerden hoşlanmayacaktır. Yani kredi notunuz düşecektir. Bu yüzden ödemelerinizi dikkatli bir şekilde yapmalı ve geciktirmemelisiniz. Kredi notunuzun hoşlanmadığı bir diğer durum da kredi başvurularınıza bankaların genellikle red cevabı vermesidir. Eğer bankalardan kredi başvurunuza onay alamıyorsanız ve bu başvurunuzu inatla sürdürüyorsanız kredi notunuz bu durumdan hiç hoşlanmayacak ve olumsuz etkilenecektir. Eğer bankalar sizin bu kredi başvurunuza onay vermiyorsa bu durumda daha düşük tutarda bir kredi başvurunuzu daha esnek bir bankaya yapmalısınız. Kredi notunu etkileyen diğer durum da sizi biraz şaşırtacak bir durumdur. Kredi notunuz çok kredi kartı başvurusu yapmanızdan etkilenmektedir. Bu durum ile kredi notunuz arasında bir bağlantı kuramayabilirsiniz. Söz konusu durum BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan yeni düzenleme ile ilgilidir. Vatandaşın sadece gelir durumuna göre kredi kartı alabilmesine müsaade eden yeni düzenleme artık kredi kartı limitiniz gelirinize göre belirlenecek. Yani zaten gelirinizin üstünde bir limiti olan kredi kartınız varsa ve siz inatla yeni kredi kartı başvurusunda bulunuyorsanız bankalar bu başvurunuza red cevabı verebilir. Bu cevap da kredi notunuzu olumsuz şekilde etkiler. Ticaretle ilgili iseniz kredi notunuzun ayrıca zamanında ödeme yapmadığınız, vurdurulan ve proteston edilen çeklerinizden doğrudan etkilendiğini unutmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   60 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

Kirada oturan kişilerin kiralarını zamanında ödememeleri olası bir durum olabilir. Peki, kiranızı zamanında ödememeniz durumunda ev sahibiniz sabırlı davranır mı? Eğer ev sahibiniz kiranızı zamanında ödemenizi istiyorsa ve kiranızı ödememeniz hâlinde durumu proteston edeceğini, notere bildireceğini ve ihtarname çekeceğini kısacası hukukî yollara başvuracağını söylüyorsa onu ciddiye almalısınız. Zira kredi notunuzu etkileyen bir durum da kiranızı ödememeniz durumunda sizin hakkınızda hukukî süreç başlatılmasıdır. Böyle bir durumda kredi notunuzun düşmemesi için ev sahibinizle ilişkilerinize dikkat etmeli ve kiranızı geciktirmemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.