Kredi notunuzu düşüren unsurları bilmeniz bu unsurların kredi notunuzu düşürmesini engelleyebilmeniz amacıyla oldukça önemlidir. Kredi notunuzu düşüren başlıca beş unsuru yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi notu bankalarla aranızı iyi tutmanız amacıyla her daim takip etmeniz ve kontrol etmeniz gereken bir göstergedir. Yani kredi notunuz sizin pek çok özelliğinizi yansıtan bir göstergenizdir. Bunu sizin ödeme alışkanlıklarınızı gösteren bir yansıtıcı gibi düşünebilirsiniz. Bankalar sizi tanımak için sizin söylediklerinize değil kredi notunuza ve risk raporunuza bakarlar. Çünkü borcunuzu zamanında ödeyip ödemediğinizi, borcunuza sadık olup olmadığınızı ve bankalarla aranızın iyi olup olmadığını ancak kredi notunuzdan anlarlar. Bu yüzden kredi notunuz bankalardan kredili ürün alabilmeniz için oldukça önemlidir. Kredi notunuzun neden düştüğünü ve nasıl yükseldiğini bu yüzden bilmelisiniz. Yazımızın devamında kredi notunuzu düşüren başlıca beş unsuru bulacaksınız.

1.Ödemelerinizi Geciktirmeniz Kredi Notunuzu Düşürür

Ödemelerinizi geciktirmeniz kredi notunuzu doğrudan etkileyen ve kredi notunuzu düşüren başlıca unsurdur. Bu yüzden kredi taksit ödemeniz, kredi kartı ekstre ödemeniz ve kredili mevduat hesabı (KMH) borç ödemeniz varsa bunları geciktirmeden yapmalısınız. Üstelik burada ödeme ifadesiyle kastettiğimiz ve yapmanız gereken tek ödeme bankalara olan borçlarınızın ödenmesi değildir. Kira ödemeleriniz, fatura ödemeleriniz, kurumlara olan diğer herhangi bir ödemeniz de kredi notunuzu dolaylı şekilde etkileyen unsurlardır. Çünkü bunları ödemediğiniz ve geciktirdiğiniz zaman kurumlar hakkınızda hukukî işlemler başlatabilmektedir. Bu nedenle hiçbir borcunuzu geciktirmemeli ve zamanında ödemelisiniz.

2. Yeni ve Yüksek Tutarda Kredi Açılışları Kredi Notunuzu Düşürür

Eğer yüksek tutarda yeni kredi açılışları yaparsanız kredi notunuz düşebilir. Ancak bu mutlaka olacak diye bir şart yoktur. Eğer siz diğer tüm ödemelerinizi zamanında yapıyorsanız ve aksatmıyorsanız bu durumda yeni kredi açılışları kredi notunuzu pek de olumsuz etkilemeyecektir. Ancak başka bankalardan zaten kredi aldıysanız ve bunların üstüne bir bankadan daha yüksek tutarda kredi aldıysanız bu durumda aldığınız risk arttığı için kredi notunuz düşecektir. Yani ne kadar çok risk alırsanız kredi notunuz da o derece olumsuz etkilenir ve düşer.

3. Bankalardan Red Cevabı Almak Kredi Notunuzu Düşürür

Bankalara kredi başvurusu, kredili mevduat hesabı (KMH) başvurusu ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda bankadan red cevabı alırsanız kredi notunuz düşecektir. Çünkü bankaların sizin başvurunuzu reddetmesi bankaların size yeterince güvenmediği ve sizi bir şekilde riskli bulduğu anlamına gelmektedir. Bu yüzden kredi başvurusu yaparken çok dikkatli olmalı, onay verilmeyecek türden bir başvuru yapmamalısınız.

4. Hakkınızda Hukukî İşlem Yapılması ve İhtarname Çekilmesi Kredi Notunuzu Düşürür

Hakkınızda, yapmadığınız bir ödeme nedeniyle hukukî işlem yapılması ve noterden ödemenizi en kısa zamanda yapmanızı belirten bir ihtarname çekilmesi kredi notunuzu düşüren en önemli unsurlardan biridir. En çok karşılaşılan durum kira ödemesinin yapılmaması nedeniyle gelen ihtarnamelerdir. Bu yüzden ev sahibinizle aranızı iyi tutmaya bakın.

5. Size Kredi Verecek Bir Banka Bulmak Konusunda Israrcı ve İnatçı Olmak

Eğer bankalar size kredi vermiyorlarsa talep ettiğiniz kredi tutarını düşürüp kredi verme konusunda daha esnek davranan bir banka bulmalısınız. Ancak talep ettiğiniz kredi tutarına onay verilmiyorsa diğer bankalara deneme yanılma yöntemi gibi sürekli başvuru yapmamalısınız. Bunu yapmanız kredi notunuzu düşürecektir.