Kredi Notunuzu Düşüren 5 Büyük Hata

Borsa Ne İşe Yarar?

Ticarette güven önemli bir unsurdur. Güven aynı zamanda kişiler arasında da önemlidir. Kredi kartı kullananlar ya da kredi kullanmak isteyenler içinde güven oldukça önemlidir. Bankalarda müşterilerine güven esasına göre kredi kullandırırlar ya da kredi kartı kullanan müşterilerine limit artırımı yaparlar.

1. Ödemenin Zamanında Yapılmaması

Kredi kartı kullananlar ya da kredi çekmiş olan kişilerin yapacağı en büyük hata, ödemelerini zamanında yapmamak olacaktır. Ödemelerin zamanında yapılması, bankaların size olan güveninin artmasını sağlar. Aslında bu durum tüm hayatınız boyunca geçerli olan bir unsurdur.

Ödemelerin zamanında yapılmaması, bankacılık ağında ve merkez bankasında kredi notunuzun düşmesini sağlar. Hangi bankadan kredi kullandığınızın bir önemi olmaksızın, bilgileriniz kredi kullandığınız bankalar tarafından hem Türkiye Bankalar Birliği, hem de Merkez Bankasına bildirilir.

Her işlem sonrasında bankalar arasında sağlanan ağ yardımı ile bilgileriniz güncellenir. Kısacası bankada ne işlem yapmışsanız, Türkiye Bankalar Birliğinde ve Merkez Bankasında görüntülenebilir ve takip edilir.

2. Kredi Kartı Borçları

Kredi kartı sahiplerinin birçoğu, kredi kartını kontrolsüz bir şekilde kullanır. Birçok kişi kartın içindeki paranın kendisine karşılıksız olarak tahsis edildiğini düşünür, ya da harcamalarını bu yönde yapar. Unutulmamalı ki, kredi kartından yapacağınız harcamalar aslında kazancınızdan giden miktardır. Harcama dengesinin ya da ödeme plânının yapılmaması, kredi kartı borçlarının artmasında etkilidir.

3. Borçlarda Yapılandırma Yapılmaması

Kredi kartı ya da kredi borçları miktarı, bir süre sonra kişinin ödeyemeyeceği boyutlara ulaşır. Bu durumda bankalar ile görüşülerek, ödemelerin uygun miktarlara çekilmesi sağlanmalıdır.

4. Gelir Gider Dengesinin Gözetilmemesi

Birçok kişi bankalardan alacağı kredileri zamanında ödeyeceğini düşünür. Ancak ilerleyen zamanlarda durum değişebilir. Finans durumunuzu her zaman için iyi analiz etmeli ve kullanmak istediğiniz krediyi almaya karar vermelisiniz.

5. Kart Limitlerinin Sonuna Kadar Kullanılması

Çok zor durumda kalınsa bile kredi kartı limitleri sonuna kadar kullanılmamalıdır. Ayrıca limit artırımı yapılmadan önce iyice düşünmek gerekebilir. Her iki durumda da gelir durumu göz önünde bulundurularak harcamalar yapılmalı ve yine aynı şekilde gelirin artması durumunda, limit artırımına gidilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.