Kredi notunuzu bilmeniz size farkındalık başta olmak üzere pek çok avantaj sağlar. Bu yüzden kredi notunuzu bilmeniz önemlidir. 

Kredi notu, hemen hemen herkes tarafından önemsenen bir unsurdur. Özellikle de acil kredi almanız gerektiğinde kredi notunuzun iyi düzeyde olması ve bu sayede bankaların size hemen kredi vermesi çok mühimdir. Kredi notunuzu bilmeniz ve onu takip etmeniz işte bu gibi nedenlerle gereklidir. Kredi notunuzu eskiye nazaran çok daha kolay ve hızlı şekilde öğrenebilir ve takip edebilirsiniz.

Kredi Notu ve Findeks

Kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanır ve buradan tüm bankalarla ve şirketlerle paylaşılır. Daha önce vatandaşın zor bir şekilde ulaştığı kredi notu artık çok kolay bir şekilde erişilebilir durumdadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan Findeks platformu, herkesin T.C. kimlik numarası ve güncel cep telefonu numarasıyla üyelik oluşturabildiği bir platformdur. Cep telefonu numaranız bankalarda da kayıtlı olan güncel cep telefonu numaranız olmalıdır.

Findeks platformda yüksek güvenlik düzeyi söz konusudur. Bu yüzden bilgilerinizin çalınması endişesine yer yoktur. Findeks platformuna üye olduğunuzda 4 TL karşılığında kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Üstelik kredi notunuzun kaç puan olduğunu ve puanınızın düzeyini de görebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız bilgilerin yanı sıra Findeks kredi notunuzun Türkiye’deki durumunu da size vermektedir. Türkiye ortalaması ile sizin kredi notunuzu karşılaştırmaktadır. Bu puanın bir yıl içindeki durumunu da size ay ay göstermektedir. Hangi aylarda kredi notunuzun hangi düzeyde olduğunu görebilirsiniz.

Kredi notunuzun hangi kıstaslara bağlı olarak belirlendiğini de görmeniz mümkündür. Bu kıstaslar size kredi notunuzun neden düşük ya da neden yüksek olduğu konusunda fikir verecektir. Böylece kredi notunuz düşükse onu yükseltmek için ne yapmanız gerektiğini de tahmin edebilirsiniz. Kredi notunuz yüksekse onu yüksek tutmak için neler yapmanız gerektiğine de karar verebilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrendiğinizde kendiniz hakkında farkındalık sahibi olursunuz. Ayrıca Findeks üyeliğinizi oluşturduğunuzda bu platformda yer alan aylık paketler olduğunu da göreceksiniz. Eğer finans piyasasındaki konumunuzu aylık olarak takip etmek ve düzenli olarak rapor almak isterseniz bu paketleri satın alabilirsiniz.