Kredi Notunuz Türkiye Ortalamasının Altında mı?

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının altında olması sizin gözünüzü korkutabilir. Kredi alamayacağınızı ve nakit ihtiyacınızı karşılayamayacağınızı düşünebilirsiniz. Peki, bu durumda ne yapmalısınız? Bunu öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının altında olması demek, Türkiye’de yaşayan kişilerin kredi notlarının ortalamasından daha düşük bir kredi notuna sahip olmanız demektir. Bu durumda yapabileceğiniz şeyler aslında belirli yöntemlerle sınırlıdır. Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının altında kalmasının pek çok sebebi olabilir. Borcunuz olabilir. Bankadan aldığınız krediyi geciktirmiş olabilirsiniz. Kredi kartınızın ekstre borcunu geciktirmiş ve ödememiş olabilirsiniz. Hesabınızda para olmayabilir. Bunların yanı sıra daha pek çok sebeple kredi notunuz düşük çıkmıştır. Bu durumda bankalar sizin kredi notunuza bakacak ve size kredi vermeyi reddedeceklerdir. Ancak sürekli çalıştığınız kredi kartına sahip olduğunuz ya da hesabınızın bulunduğu bir bankayla görüşerek durumunuzu aktarırsanız bankanız size kredi vermek için belirli koşulları sağlamanız gerektiğini söyleyebilir. Bu koşullar genellikle bir kefil bulmanız ya da bir malı ipoteklemenizdir. Genellikle bankalar bu durumlarda size güvenmedikleri için sizin yanınızda güvenebilecekleri başka birinin yeni bir kefilin ya da bir malın olduğunu görmek isterler. Ancak bu durumda talep ettiğiniz krediye onay verilmesi söz konusu olabilir.

Eğer kredi ihtiyacınız acil değilse araya bir kefil koyarak ya da bir malı göstererek kredi çekmeye çalışmak yerine kredi notunuzu yükseltmeye çalışabilir ve daha sonra kredi talebinde bulunmayı planlayabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmeniz zor değildir. Yapmanız gereken şey kredi notunuzu ciddiye almak ve elinize geçen parayı kredi kartı borçlarınızı ve kredi geri ödeme taksitlerinizi ödemek için ayırmaktır. Yani borçlarınızı ödemeye öncelik vermektir. Eğer geciktirdiğiniz borçlarınız varsa bankanızla görüşerek bu borçlarınızın yapılandırılmasını talep edebilir ve hatta bu yapılandırma işlemiyle oluşturulacak taksit tutalarının ödeyebileceğiniz tutarda olmasını isteyebilirsiniz. Bankalar borçlarını geciktiren müşterilerden paralarını almak isterler. Bunun için de bankalar size geri ödeme konusunda seçenekler sunacaklardır. Ancak elbette bu sizin avantajlı duruma düşeceğiniz anlamına gelmeyecektir. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız hiçbir borcunuzu geciktirmemelisiniz. Borçlarınızı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kapatmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notu Düşük Ne Demek?

Kredi notunuzu yükseltmeye çalışırken hata yapmamanız çok önemlidir. Çünkü yapacağınız hata kredi notunuzun yeniden düşmesine neden olabilir. Öncelikle kredi notunuzu yükseltme çalışmaları içine girdiğinizde her ay bir kere kredi notu sorgulama işlemi yapmalısınız. Kredi notunuzu yükseltme çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını kontrol etmelisiniz. Ancak kredi notunuz Türkiye ortalamasına yaklaştığında ya da Türkiye ortalaması ile aynı düzeye geldiğinde hemen bir kredi borcu altına girmemelisiniz. Yeni bir kredi almadan önce borçlarınızı kapatmayı hedeflemelisiniz. Bu aşamada pek çok insanın en sık yaptığı hatalardan biri bir borcu kapatmak için başka ve daha yüklü bir borcun altına girmektir. Bunu yapmak size pek bir şey kazandırmayacaktır. Ayrıca kredi notunuzun yükselmesini de sağlamayacaktır. Bu yüzden borcunuzu kapatmadan yeni bir borcun altına girmemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.