Kredi notunun olmaması daha önce hiç otomatik ödeme talimatı vermediğiniz, kredi almadığınız ve kredi kartı kullanmadığınız anlamına gelir. Bu durum sizi endişelendirmemeli ve kaygılandırmamalıdır. Çünkü birkaç işlemden sonra kredi notunuzu oluşturmanız mümkündür. 

Kredi notu hemen hemen her vatandaşın sahip olduğu bir nottur. Bu not, bankalar tarafından müşterilere ait belirli unsurların dikkate alınmasıyla belirlenir. Kredi notlarının tümü Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanır. Ancak bazı vatandaşlar bankalara kredi kartı, kredi ya da kredili mevduat hesabı için başvurduklarında kendilerini çok şaşırtan bir durumla karşılaşabilmektedirler. Bu da kredi notlarının olmamasıdır. Kredi notları yoktur. Ancak bu şaşılacak bir şey değildir. Çünkü Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de bulunan vatandaşların yaklaşık %11’inin kredi notu yoktur. Yani bu insanlar hiç otomatik ödeme talimatı vermemiş, hiç kredili mevduat hesabı açtırmamışlardır. Ayrıca hiç kredi almamışlar ve hiç kredi kartı kullanmamışlardır. Bu yüzden de bu kişilerin kredi notları hiç oluşmamıştır. Yani bu kişilerin kredi notlarının hesaplanmasını sağlayan bir veri oluşmamıştır. Eğer sizin de kredi notunuz yoksa, endişelenmeyin. Yazımızın devamında anlatacağımız eylemler sayesinde kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi notunuzu oluşturmak için yapmanız gereken eylemler vardır. Bunlar gerçekleştirmesi kolay eylemlerdir. Ancak bu esnada dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bu unsurlara hakim olabilmeniz için kredi notunun nasıl oluştuğunu bilmeniz gerekir. Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınızın esas alınmasıyla oluşturulur. Kredi notunu oluşturan unsurlar ve bu unsurların kredi notununuzun içindeki yüzdelik payı şu şekildedir: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Bu unsurlara bakarak kredi notunuzu oluşturmak ve notunuzun yüksek kalmasını sağlamak konusunda neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu oluşturmak için atmanız gereken ilk adım eğer vadesiz bir TL hesabınız yoksa hemen bir tane vadesiz TL hesabı oluşturmaktır. Ayrıca bankadan düşük limitli bir kredi kartı istemelisiniz. Eğer kredi kartı kullanma alışkanlığınız yoksa bunun yerine bir kredili mevduat hesabı da açtırabilirsiniz. Ancak kredi notunuzun iyi seviyelerde oluşması ve takip edilmesi amacıyla kredi kartı almanız daha doğru olacaktır. Sonra yapmanız gereken şey vadesiz TL hesabınızdan birkaç tane otomatik ödeme talimatı vermektir. Bu talimatlar elektrik, su, telefon, doğalgaz, internet faturalarınız için olabilir. Bunları yaparken vadesiz TL hesabınızda mutlaka faturalarınızın ödenmesine yetecek kadar para bulundurmalısınız. Ayrıca kredi kartınızı kullanırken harcama yaptıktan sonra gelen ekstre borcunun tamamını ödemelisiniz. Bunları yaptığınızda iki üç ay içinde kredi notunuz oluşacaktır. Kredi notunuzun oluşup oluşmadığını görmek için Findeks platformuna üye olabilir, 4 TL karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzu her ay takip etmek için Findeks üyelik paketlerinden yararlanabilirsiniz.