Bilindiği üzere artık günümüzde finans sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde kişilerin başvurularını değerlendirirken kredi notu ortalaması dikkate alınmaktadır. Bu nedenle kredi notu ortalamasının mümkün olan en yüksek seviyeye taşınması amaçlanmalıdır. Peki, kredi notunun kaç olması lazım?

Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi kişinin bankalar üzerinden kullandığı kredili ürünlerin ödemeleri başta olmak üzere mali performansın farklı veriler üzerinden değerlendirilerek alınan ortalamasıdır. Yani kredi skoru ya da kredi puanı olarak ta anılan kredi notu kişinin mali karnesidir. Son dönemde artık araba kiralama firmalarından kredi başvuru formu değerlendirmesine kadar pek çok alanda kredi notu puanı dikkate alınmaktadır.

En Yüksek Kredi Notu Nedir?

Tüm ortalama hesaplarında olduğu gibi kredi notu ortalaması içinde en düşük kredi notu ve en yüksek kredi notu seviyeleri bulunmaktadır. En düşük kred skoru olarak sıfır kredi notu ortalaması hesaplanırken en yüksek kredi puanı ise kredi notu 1900 seviyesidir. Çok iyi kredi notu seviyesi olarak kabul edilen bu seviye ile kolay kredi kullanmak isteyen kişilere bankalar genelde hemen onay vermekte aynı zamanda kredi notuna göre kredi veren bankalar daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullandırmaktadır.

Kolay Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin ilk olarak kredi notu sorgulaması yapıldığı için not ortalamalarını iyi bir seviyede tutmaları gerekmektedir. Bu nedenle kredi notu ortalaması en azından iyi not ortalaması olan 1500 puan ve üzerinde olmalıdır. Ancak kredi kullanmak için en azından kredi notu 1300 puan ve üzeri bir seviyede tutulmaya çalışılmalıdır.