Kredi Notunun Düşürülmesi

Bankaların girişimleri sonucu kurulan Findeks kredi notu sistemi her geçen gün daha farklı alanlarda referans olarak alınan bir veri olarak önemini arttırmaya devam ediyor. Bankalar kredi notuna göre faiz oranları belirlerken araç kiralama şirketleri bile artık “araba kiralamak istiyorum” diyen müşterilerinin başvurularını bu not ortalamasına göre sonuçlandırmayı tercih etmektedir.

Kredi Notunun Düşmesi 

Kredi notu 1100 puan ve altında olduğu durumlarda kredi notu hesaplaması yapılan kişinin düşük kredi notu ortalaması olduğu kabul edilmektedir. Kredi notunun düşük olması durumunda hem bankadan kredi onayı alması zorlaşmakta hem de kullanılan kredi faiz oranları yükseltilmektedir. Yine kişinin düşük kredi skoru olması durumunda kullanabileceği kredi tutarı da azaltılmaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşme nedenleri son derece çeşitli olup bunların büyük bir bölümü ödeme düzeninde yaşanan aksamalara dayanmaktadır. Kredi borcumu ödeyemiyorum ya da kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin hemen kredi notu ortalaması bir aşağı seviyeye çekilmektedir. Yine kişinin sürekli olarak kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırması da kredi notunu olumsuz etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Yeni Kredi Çektim

Kredi notunu düşüren etkenlerden biri de kişinin yeni kredi kullanmasıdır. Çünkü kişinin sahip olduğu kredi riski yükseldikçe buna paralel olarak kredi notu ortalaması düşürülmektedir. Düşen kredi notunu toplamak son derece zor olduğu için önemli olan kredi notunu yükseltmek ya da mümkün olduğunca aynı seviyede tutmak olmalıdır. Zorunlu olmadıkça kredi kullanmamak ya da bir başkasının adına kredi kullanmamak dikkat etmeniz gereken önemli faktörler arasında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Banka Neden Kredi Vermez?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.