Gerçek ya da tüzel kişilerin bankalar ile gerçekleştirmiş olduğu vadeli ve kredili işlemlerdeki gösterdiği geri ödeme performansı ortalaması kredi notu olarak kabul edilmektedir. Hesaplamada kullanılan veriler ağırlıklı olarak banka kredileri, kredi kartı ödemeleri ve kredili mevduat hesabı verileri olsa da yine kişinin banka hesabından verdiği otomatik ödeme talimatı ödemelerinin günleri ve kişinin maaşı gibi farklı kriterlerde bankalar için önem taşımaktadır.

Zaten bankalar kurmuş oldukları Findeks internet sitesi sistemi sayesinde kimlik numarası üzerinden tüm bu bilgilere ulaşabilmekte olup burada bankanın amacı müşterilerini borçlarını ödeme konusunda zorlayabilmektir. Çünkü borcunu ödemeyen kişilerin kredi notu düşük ortalamaya çekilmekte ve bu da bir daha kredi kullanırken son derece zor bir şekilde kredi onayı almaları anlamına gelmektedir.

Yine borcu nedeni ile yasal takip altına giren kişilerin isimleri kara liste adı verilen bir borç listesine kayıt edildiği için teknik olarak kredi kullanmaları mümkün değildir. Kredi notunun düşmesi durumunda ise öncelikle bu düşüşün nedeni araştırılmalı ardından da kredi notunu yükseltme taktikleri uygulanarak not ortalamasının iyi seviyeye çekilmesi sağlanmalıdır.