Bugün bankalar ile yoğun şekilde haşır neşir olan ya da kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin en çok duydukları terimlerden biri de kredi notu ortalamasıdır. Ne yazık düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları zorlaşırken aynı zamanda kredi kullanabilecekleri tutarda azaltılmaktadır. Peki, kredi notunun düşmesi ne demek?

En düşük kredi notu ortalaması sıfır kredi notu olurken en yüksek kredi notu ise 1.900 puandır. Kredi notu kişinin kendisine özel olarak belirlenmekte olup kredi notu sorgulama işlemi yapılan kişinin bankalara olan ödeme düzeni, aylık gelir tutarı ve sahip olduğu mal varlığı gibi farklı pek çok etkene bağlı olarak belirlenir.

Kredi notunun düşmesi ise kişinin ödemelerinde yaşadığı sorunlar, yeni bir kredi kullanması nedeni ile kredi riskinin yükselmesi ya da aylık gelirinin düşmesi gibi farklı nedenlere bağlı olarak daha yüksek olan kredi notu skorunun gerilemesidir. Bu gerileme genelde kredimi ödeyemiyorum ya da kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerde borcun ödenme düzeninin bozulmasına bağlı olarak yaşanır. Ancak bazen yeni kredi kullanan kişilerde de ilk etapta kişinin kredi riski yükseldiği için kredi notu bir miktar geriler.