Kredi notu günümüzde bankaların kredi başvurusu değerlendirmesinin yanı sıra yapılacak olan tüm vadeli işlemlerinde hatta araç kiralamasında bile temel alınan en önemli verilerden biri haline gelmiş durumda. Bankalar kredi notu ortalaması üzerinden kredi onayı ya da kredi reddi kararı verirken aynı zamanda yeni başlanılan uygulama ile kredi faiz oranları da kredi notuna göre belirlenmeye devam etmektedir. Peki, kredi notunun düşmesi halinde ne olur?

Düşük kredi notu ortalaması ne yazık ki son derece zor kredi onayı alınması anlamına gelirken aynı zamanda kredi notu düşük olan kişilerin yüksek tutarda kredi çekmeleri de mümkün değildir. Aynı zamanda çoğu bankanın kredi onayı vermeyi reddettiği bu kişiler daha yüksek kredi faiz oranları üzerinden kredi kullanabilmektedir. Burada bankanın amacı daha yüksek risk üstlendiği için daha fazla kazanç sağlama isteği duymasıdır.

Kredi notunun düşmesi durumunda kişi ya kredi kullanamaz ya da kredi notunun düştüğü seviyeye bağlı olarak zor kredi onayı alır ya da onaylanan kredisi de son derece yüksek kredi faiz oranları yüksek dosya masrafları gibi ekstra masraflar ile kullandırılır. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olduğunca yükseklerde tutulmaya çalışılmalıdır.