Günümüzde kredi notu ortalaması farklı pek çok alanda değerlendirme sürecinde temel alınan en önemli verilerden biri olarak öne çıkmaktadır. Taksitle cep telefonu satın almaktan araba kiralamaya kadar yaptığınız pek çok başvuruda artık kredi notu ortalaması temel alınarak karar verilmektedir. Yine bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin de mutlaka iyi bir kredi notu ortalamasına sahip olunması istenir. Peki, kredi notunu yükseltmenin yolları nelerdir?

  • Bankalara olan kredi borcu ve kredi kartı borcu ödemelerinin mutlaka düzenli yapılması gerekir. Borcuna sadık olmak bankaların müşterilerinde aradıkları ilk ve en önemli özelliklerinden biridir.
  • Bankalar ile olan ilişkilerinizi oldukça sıkı tutun. Bankada hesap açın, düzenli maaş alıyorsanız maaşınızın hesabınıza yatırılmasını sağlayın. Yine tüm düzenli ödeme talimatlarınızı otomatik ödeme talimatı vererek hesabınızdan gerçekleştirin. Buradaki amaç bankaya aylık gelir ve gider kapasitenizi kanıtlamak olmalıdır.
  • Kredi kartı kullanıyorsanız her ay kredi kartı limitinizi sonuna kadar harcayın ve mutlaka kredi kartı son ödeme tarihi içerisinde borcunuzu yatırın. Bunu 4-5 ay üst üste gerçekleştirmeniz durumunda kredi notu ortalamanız kesin olarak yükselecektir. Kredi kartınız yok ise de mutlaka kredi kartı başvuru formu doldurarak yeni bir kart alın.
  • Mümkünse var olan ve ödemesi devam eden kredi borçlarını kapatın. Yine kredi kartı borcu var ise bu borç kapatılmalıdır. Kredi borçlanma riski düşürüldükçe kredi notu da otomatik olarak yükselir.