Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bunun için gerekli yöntemleri uygulamanız gerekir. Çünkü kredi notunu yükseltmek kolay değildir ve belirli yolların kullanılmasını gerektirir. Kredi notunu yükseltmenin yolları yazımızda.

Kredi notu, kredi almak istediğinizde karşınıza çıkan ve ona gerekli önemi vermeniz gerektiğini size hatırlatan önemli bir nottur. Kredi notunuz sizin kredi verilebilecek bir müşteri olup olmadığınızı gösteren ve bu niteliğinizi bir not vererek değerlendiren önemli bir unsurdur. Bu yüzden kredi notunuza en az bankalar kadar önem vermeniz şarttır.

Herkesin bir kredi notu vardır. Bu kredi notlarının tümü Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hem kredi notlarını muhafaza eden hem de bankalarla ve şirketlerle paylaşan bir kurumdur. Bu paylaşımı vatandaşlarla da yapmaktadır. Bu amaçla Kredi Kayıt Bürosu Findeks platformunu oluşturmuştur. Findeks platformuna kayıt olarak kredi notunuzu sorgulamanız ve öğrenmeniz mümkündür.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notunuzu yükseltmeniz için öncelikle yapmanız gerekenler vardır. Bunlardan biri kredi notunuzu etkileyen unsurların neler olduğunu bilmektir. Bu yüzden öncelikle kredi notunuzu etkileyen unsurları ve bu unsurların kredi notunuzun ne kadarlık kısmını oluşturduğunu sıralayacağız.

Kredi Notunuzu Etkileyen Unsurlar
  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25)
  • Yeni Kredi Açılışları (%20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)
  • Diğer unsurlar (%10)

Kredi notunuzu etkileyen unsurları bilmeden kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün değildir. Bu unsurları öğrendikten sonra kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kartını Doğru Kullanma İpuçları

Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları

Borçlarınızı Kapatın

Kredi notunuzu yükseltmek için yukarıda da gördüğünüz gibi borç durumunuzu güncellemelisiniz. Mevcut hesap ve borç durumunuz, kredi notunuzu etkileyen unsurların içinde önemli bir sırada bulunmaktadır. Bu yüzden öncelikle borçlarınızı kapatmalı ya da taksitlendirmelisiniz. Borcunuzu taksitlendirdikten sonra bu taksitleri çok düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir.

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınızı Düzenli Ödeyin

Kredi notunuzun yükselmesi için dikkate almanız gereken diğer unsur bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınızın kredi notunuzun üstündeki etkisidir. Gördüğünüz gibi bu unsur etkenlerin başında yer alır. Bu yüzden kredi notunuzu yükseltmenizi sağlayacak en etkili yöntem, ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmektir. Bunun için kredi ve kredi kartı borçlarınızı çok düzenli bir şekilde ödemeli ve kesinlikle geciktirmemelisiniz. Özellikle kredi kartı ekstre borcunuzun sadece asgarî tutarını değil asgarî tutardan fazlasını ödemelisiniz.

Kredi Notunuzu Takip Edin

Kredi notunuzun yükselmesi için belirttiğimiz yöntemleri uygulamaya başladıktan sonra yapmanız gereken şey kredi notunuzun bu etkenlerden nasıl etkilendiğini takip etmektir. Bu amaçla her ay Findeks platformuna girerek kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bu sorgulamaları daha kolay bir şekilde yapmak için Findeks üyelik paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Yapmayın

Kredi notunuzu yükseltmek için uyguladığınız bu yöntemler hemen sonuç vermeyebilir. Bunun nedeni kredi notunun etkilere karşı geç tepki vermesidir. Bu yüzden sabırlı olmalısınız. Bu süreç boyunca kredi ve kredi kartı başvurusu yapmanız sağlıklı olmayabilir. Bunun nedeni yaptığınız başvurulardan olumsuz cevap almanız durumunda kredi notunuzun düşme ihtimalinin yüksek olmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.