Özellikle de yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişiler için büyük önem taşıyan kredi notu ortalaması günümüzde ticari kimliği bulunan işletmeler, kurumlar, kuruluşlar ve kişiler içinde bir standart göstergesi olarak kabul edilmesi açısından çok önemlidir. Öyle ki artık vadeli işlemler, taksitli satışlar ve kiralama işlemlerinin hemen hemen tümünde kredi notu sorgulaması yapılarak sahip olunan kredi skoruna bağlı olarak karar verilmektedir.

Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin onay alması zorlaşırken aynı zamanda kolay kredi veren bankalar da bu kişilere çok daha yüksek kredi faiz oranları üzerinden kredi kullandırmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca herkesin kredi notunu yükseltmeye çalışması gerekir. Peki, kredi notunu yükseltmek için neler yapılmalıdır?

  • Mutlaka bankalara olan borçlarınızı (kredili mevduat hesabı ödemesi, kredi borcu ve kredi kartı borcu) düzenli ödeyin. Asla son ödeme tarihlerini geçirmeyin.
  • Bankanızda bulunan hesabınızdan vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatlarınız bulunuyor ise bu ödemeleri de düzenli yapın ve gecikmeye düşmemeye çalışın.
  • Üzerinizde nakit para taşımak yerine bu parayı banka hesabınızda tutmaya çalışın. Nakit giriş ve çıkışlarınızı bu hesap üzerinden yapmaya çalışın.
  • Kredi kartı limitinizi her ay sonuna kadar kullanarak son ödeme tarihini asla geçirmeden borcunuzu yatırmaya çalışın. Yani bankaya ben çok para harcıyorum ancak borcuma sadık biriyim mesajı vermeye çalışın.
  • Mümkünse bankalarda bulunan kredi kartı borcu ya da kredi borçlarını kapatmaya çalışın.