Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Kredi notunuz düşükse kredi notunuzu yükseltmeniz için yapmanız gerekenler vardır. Kredi notunuzu yükseltmek için uygulamanız gereken yöntemleri bilirseniz ve bunları uygularsanız kredi notunuz yükselecektir.

Kredi notunuzun düşük olması kredi almanıza engel olabilir. Kredi notunuz düşükse bankalar kredi talebinizi onaylamazlar. Ayrıca krediniz onaylansa bile bankalar size düşük faizli kredi vermeyeceklerdir. Yani ancak yüksek faizli kredi almanız mümkün olacaktır. Bu yüzden düşük faizli ve avantajlı kredi almak istiyorsanız ve bankaların kredi talebinizi onaylamasını istiyorsanız kredi notunuzu yükseltmeniz şarttır.

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Yapmanız Gerekenler

Borçlarınızı Zamanında Ödeyin

Kredi notunuz borçlarınız varsa ve geciktirdiğiniz herhangi bir ödeme varsa düşük olacaktır. Ayrıca kredi borcu taksitlerinizi ve kredi kartı ekstre ödemelerinizi geciktiriyorsanız yine kredi notunuz düşecektir. Bu yüzden öncelikle geciktirdiğiniz tüm ödemeleri yapmalı ve borçlarınızı ödemelisiniz. Kredi kartı ekstre borçlarınızın sadece asgarî tutarını değil asgarî tutarın üstünde bir kısmını ödemeniz kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Ödeme Alışkanlıklarınızı Düzeltin

Kredi notunuzun önemsediği veriler sizin ödeme alışkanlıklarınıza dair verilerdir. Eğer siz ödemelerinizi sürekli geciktirirseniz ve ödemelerinizi zamanında yapmazsanız kredi notunuz da buna göre şekillenecektir. Yani kredi notunuzun düşük olması sizin borcunuza sadık biri olmadığınızı gösterecektir. Eğer ödemelerinizi düzenli olarak yaparsanız bu durumda kredi notunuz  yükselecektir. Yani kredi notunuz sizin kredi verilebilecek güvenilir bir müşteri olduğunuzu gösterecektir.

Otomatik Ödeme Talimatlarınızı Takip Edin

Kredi notunuz sadece kredi kartı kullanımınızdan, kredili mevduat hesabı kullanımınızdan ya da kredi kullanımınızdan etkilenmez. Kredi notunuz ayrıca otomatik ödeme talimatlarınızdan da etkilenir. Otomatik ödeme talimatlarınızın başarılı olması kredi notunuzu yükseltirken, otomatik ödeme talimatlarınızın başarısız olması kredi notunuzu düşürecektir. Çünkü hesabınızda, ödemelerinizin gerçekleştirilmesi için yeterli bakiyenizin olmadığı anlaşılacaktır. Bu da kredi notunuzun düşmesine neden olan önemli bir etkendir.

Kredi Notunuzu Etkileyen Unsurları Bilin

Kredi notunuzu yükseltebilmek için kredi notunuzun nelerden hangi oranda etkilendiğini bilmeniz gerekir. Kredi notunuz sizinle ilgili pek çok durumdan etkilenir. Bu etkenlerin her birinin kredi notunuza yaptığı etki farklıdır. Ayrıca kredi notunuzu etkileme oranı da farklıdır. Bu yüzden bu etkenleri bilmeniz gerekmektedir.

Kredi Notunu Etkileyen Etkenler

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30)

Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu etkileyen başlıca unsurdur. Kredi notunuzu en çok ve doğrudan etkileyen etken budur.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25)

Mevcut hesap ve borç durumunuz sizin hesabınızda bulunan para miktarı ile borçlu olduğunuz miktardır. Bunlar da kredi notunuzu etkileyen etmenlerdir.

Yeni Kredi Açılışları (%20)

Her yeni kredi aldığınızda risk almış olursunuz. Bu nedenle kredi notunuz düşebilir. Fakat ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız durumunda kredi notunuz normal düzeye gelecektir. Kredi notunuz düşükse kredi talep ederseniz ve bu kredi talebinize red cevabı verilirse kredi notunuz daha da düşecektir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)

Kredi kullanım yoğunluğu yani hangi sıklıkla kredi kullandığınız da kredi notunuzu etkiler.

Diğer unsurlar (%10)

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.