Kredi notu ortalamasını öğrenmek günümüzde kolay kredi onayı almak isteyen kişiler için oldukça büyük bir öneme sahipken kredi notu sorgulaması için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme 

Bankacılık işlemlerinde onay verilmesi konusunda ilk dikkate alınan kredi notu ortalaması sisteminin kurucusu Findeks belirlemiş olduğu not ortalamasını öğrenmek isteyen müşterilerine kendi internet sitesi üzerinden de hizmet vermektedir.

Kredi notu hesaplaması yapılacak olan tarihten geriye dönük son 5 yıl içinde kredi kullanmayan ya da kredi kartı bulunmayan kişilerin sıfır kredi notu ortalaması olduğu kabul edilmektedir. İnternet üzerinden Findeks kredi notu sitesine giriş yaptıktan sonra Findeks üyeliği açılarak kredi notu sorgulaması yapılmaktadır. Findeks üyeliği ücretsiz olarak açılmakta olup siteden ilk kez yapılacak olan kredi puanı sorgulaması için de ücretsiz kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir.

SMS Kredi Notu Sorgulama

Vodafone ve Turkcell operatörlerine ait  cep telefonu hattı bulunan kişiler kısa mesajla kredi notu sorgulaması yapabilmektedir. SMS ile kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin cep telefonlarının kısa mesaj bölümünden kimlik numarası ve doğum yıllarını rakamlarla yazarak 1122 numarasına göndermeleri yeterli olacaktır.

Bankalar Kredi Notu Öğrenme 

Bankadan kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler banka şubeleri üzerinden kimlik belgeleri ile kredi notu sorgulaması yaptırabilmektedir. Yine bankaların internet şubesi müşterileri de internetten kredi notu öğrenmek için sisteme giriş yaptıktan sonra krediler bölümünden findeks risk raporu seçeneğini tıklayarak notlarını öğrenebilmektedir.