Kredi notunuzun düşük olması bankacılık işlemlerinizde sorunlarla karşılaşmanıza neden olur. Son 5 yıllık finansal durumunuz göz önünde bulundurularak ve çeşitli faktörler de hesaba katılarak belirlenen kredi notunuzu zaman içinde yaptığınız düzensiz ödemeler ile düşürdüyseniz, şimdi onu yükseltmenin zamanı.

Yalnızca kredi alırken değil, ev ve iş yeri kiralarken, araba kiralarken ve daha birçok durumda karşınıza çıkabiliyor. O nedenle kredi notunu yükseltmek isteyenler için, kredi notunu etkileyen bileşenleri de göz önünde bulundurarak önerilerimizi sıraladık…

1)Kredi notunuzun neden düştüğünü anlamak için öncelikle Findeks adresinden kredi raporunuzu alın. Karşınıza çıkan grafikte, zaman içinde grafiğin düşmesine neden olan faktörleri inceleyin. Finansal hatalarınızı belirlemek, kredi notunuzu yükseltme sürecinde çok işinize yarayacak.

Bunu tıpkı bir sınav kağıdı gibi düşünebilirsiniz. Sınav kağıdınızda yanlış cevaplarınızı kontrol ederek nerelerde yanlış yaptığınızı görmek, bir çalışma planı oluşturmada ne kadar etkiliyse, finansal hatalarınızı öğrenmek de kredi notunu yükseltme sürecinde o kadar etkilidir.

2) Mevcut borçlarınızı ödemek için harekete geçin. Borcunuzun fazla olması gözünüzü korkutmasın. Kredi notunuzu birden değil yavaş yavaş yükseltmeye çalışın. Bir yıl bunun için ideal bir süredir. Kredi kartınızın ödeme gününü geçirmeyin ve mutlaka dönem borcunun tamamını ödeyin. Günlük alışverişlerinizde kredi kartı yerine nakit kullanmak, kredi kartı borçlarınızın azalmasında önemli bir etkendir.

Aynı şekilde varsa kredi taksitlerinizi de mutlaka zamanında ödeyin. Her ikisi de kredi notunuza pozitif yansıyacak. 6 ay boyunca kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödediğinizde, kredi notu grafiğinizin her ay yukarı doğru hareket ettiğini göreceksiniz.

3) Banka hesaplarınıza para girişi sağlayın. Hesaplarınızda para bulunması kredi notunuzu olumlu etkileyen faktörlerden biridir. Maaşınızı banka hesabınıza yatırıp oradan kullanabilirsiniz.

Birikimleriniz varsa onu TL hesabınıza ya da Vadeli altın hesabına yatırabilirsiniz. Bu gibi yatırımlar, bankaların gözünde güvenilir müşteri profili çizmenizi sağlar. Bu da kredi notunuzun zaman için de yükselmesini sağlayacaktır.

4) Kredi ve kredi kartı kullanmaya devam edin. Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı borcunuzu ödeyip kartı kapatmak size çok fayda sağlamayacaktır. Onun yerine düzenli olarak kart kullanıp doğru bir banka müşterisi olmalısınız. Düzenli harcama yapan ve borçlarını düzenli ödeyen bir müşteri bankaların en ideal müşterisidir.

O nedenle borçlarınızı ödeseniz bile kartlarınızı kapatmayın. Kredi notunuzu olumlu etkilemesi için ufak miktarda bir kredi çekebilirsiniz. Kredi çektikten sonra da 1-2 ay içinde borcu kapatın. Bu da yine kredi notunu yükseltebileceğiniz faktörler arasında yer alıyor.

5) Başvurularınızı erteleyin. Yeni bir ihtiyacınız için bankalara kredi ve kredi kartı başvurularınızı bir süre erteleyin. Sık başvuru yapmak, kredi notunuzu olumsuz etkiler. Ayrıca yeni bir borç, mevcut hesap ve borç durumu oranını da etkiler bu da kredi notunuza negatif yansır. O nedenle çok acil ihtiyacınız olmadığı sürece kredi ve kredi kartı başvurularınızı bir süre ertelemenizi öneriyoruz.