Kredi notu kişinin mali ortalamasını gösteren en önemli veridir. Bankalar günümüzde kredi onayı verme kararının yanı sıra müşteriye uygulanacak olan kredi faiz oranının belirlenmesinde dahi kredi notunun baz almaktadır. Bu nedenle kişinin kredi notunun yüksek olması çok önemlidir. Peki, kredi notunu düşüren sebepler nelerdir, kredi notu nasıl yükselir?

Kredi notunu düşüren belkide en önemli sebep kişinin kredi borcu ve kredi kartı borcu ödemelerini düzensiz yapması, geciktirmesi ve son ödeme tarihlerinde yapmamalarıdır. Bu borçların yanı sıra kişinin adına kayıtlı olan fatura sayısının artması kredi notu üzerinde olumlu bir etki yaratırken bu faturaları gecikmeli olarak ödemesi de kredi notunu olumsuz olarak etkilemektedir. Yine kişinin kredi kullanması ya da kredi kartı limitini ödeme yapmayarak kullanmaya devam etmesi de borç riskinin yükselmesi neden ile kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Çok sık kredi başvurusunda bulunulması, kredi başvurusunun reddedilmesi ve aylık borç tutarının artması da kredi notunu düşürür. Yani bankadan kredi kullanarak borçlanan kişinin borç riski yükseldiği için kredi notu da otomatik olarak düşmektedir. Yaptığınız olumlu davranışlar yani var olan borçların kapatılması, ödemelerin düzenli olarak yapılması, aylık gelirin yükseltilmesi gibi olaylar kredi notunu arttırırken kişinin kredi kullanarak ya da kredi kartı limitini doldurması gibi borçlanmalar, ödemelerin düzenli yapılmaması, son ödeme tarihlerinde borcun kapatılmaması gibi olumsuz davranışlar ise kredi notunu düşürmektedir.