Kredi notu son yıllarda bankacılık sektörünün yanı sıra pek çok farklı sektörde de kişi ve kurum değerlendirmesinde kullanılan en önemli verilerden biri olarak kabul edilmektedir. Kişinin borçlarını ödeme düzeni, borçluluk durumu ve kredili ürünleri kullanma performansının bir ortalaması olarak kabul edilen kredi notunun mümkün olan en yüksek seviyede tutulması amaçlanmalıdır. Peki, kredi notunu düşüren nedenler nelerdir?

  • Yeni kredi kullanmak, kredi kartı limitini doldurmak, kredili mevduat hesabından yüklü miktarda para çekmek gibi kişinin kredi risk limitini yükselttiği her durumda kredi notu otomatik olarak düşürülür. Ancak kişinin risk limitinin yükselmesine neden olan borcu düzenli olarak ödemeye devam etmesi durumunda kredi notu yeniden kademeli olarak yükselmeye başlar.
  • Bankalara olan borçların ödeme düzeni kredi notu hesaplaması için oldukça önemlidir. Bu nedenle kredi kartı son ödeme tarihi, kredili mevduat hesabı ödeme tarihleri ve kredi ödemelerinin son ödeme tarihleri yakından takip edilmeli ve asla geciktirilmemelidir. Kredi kartı ödemeleri için ise mümkün olduğunca toplam borç ödeme tutarı yatırılmaya çalışılmalı, ancak kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin daha da olumsuz durumlar ile karşılaşmamak adına en azından kredi kartı asgari ödeme tutarı olan parayı yatırmaya çalışmaları gerekmektedir.
  • İlk kez kredi kullanmak ya da ilk kez kredi kartı almak isteyen kişilerin kredi notu sıfır olarak kabul edildiği için başvuruları ne yazık ki reddedilmektedir. Bu nedenle ilk olarak banka hesabı açtırmak ve kredi notunu yükseltmek için teknikler uygulamak gerekmektedir.
  • Çok sık kredi başvurusunda bulunmak ve kredi reddi yaşamak ta kredi notu ortalamasını olumsuz etkilemektedir.