Kredi notunu düşüren etkenler pek çok kişi tarafından merak edilen etkenlerdir. Çünkü bunları bilmek, kredi notunu kontrol altına alabilmeyi ve yükseltebilmeyi sağlar.

Kredi notunu düşüren etkenleri bilmek aynı zamanda kredi notunu yükseltmek için neler yapmak gerektiğini de bilmeyi sağlar. Bu nedenle kredi notunu etkileyen her etken önemlidir. Yüksek kredi notu finans dünyasındaki konumunuzu kontrol etmenizi sağlarken aynı zamanda iş dünyasında iyi bir yer elde etmenizi de sağlar. Bu nedenle kredi notunuza etki eden etkenlere hakim olmanız gerekir.

Kredi Notunu Düşüren Etkenler

Geciktirilen ve Ödenmeyen Borçlar Kredi Notunuzu Düşürür

Kredi notunuzu düşüren etkenler esasen geciktirdiğiniz ve ödemediğiniz borçlardır. Borç kapsamına sadece bankadan aldığınız kredilerin taksitleri ya da kredi kartı ekstre borcunuz değil aynı zamanda faturalarınız ve kira ödemeleriniz de girmektedir. Yani sizin ödemediğiniz borçlarınızın tümü kredi notunuzu doğrudan ya da dolaylı olarak olumsuz yönde etkileyecek ve kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Bankadan kredi aldığınızda bu kredinin taksitlerini düzenli olarak ödemeniz şarttır. Ayrıca kredi kartı ekstre borcunuzu da çok düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Eğer kredi kartı ekstre borcunuzun sadece asgarî tutarını öderseniz ve bunu yapmayı alışkanlık hâline getirirseniz kredi notunuz düşecektir. Kredi kartınızı kullanıp tüm ekstre borcunu ya da asgarî tutardan fazlasını öderseniz kredi notunuzun yükseldiğini görürsünüz.

Kira Borcunuz Kredi Notunuzu Düşürür

Kira borunuz ile kredi notunuz arasında ilgi kuramayabilirsiniz. Ancak aslına bakarsanız kira borcunuz kredi notunuzu doğrudan olmasa da etkileyen bir unsurdur. Kira borcunuzu ödemediğiniz ve durumun icra müdürlüğüne akis ettiği durumlarda kredi notunuz durumdan çok olumsuz şekilde etkilenecek ve düşecektir. Bu nedenler ödemelerinizi göz önüne alırken geciktirdiğiniz ödeme ne olursa olsun bunun kredi notunuzu mutlaka etkileyeceğini dikkate almalısınız.

Devlete Olan Borçlarınız Kredi Notunuzu Düşürür

Devlete olan borçlarınız kredi notunuzu düşürür. Bu borçlara vergi borçları ve GSS yani Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınız da dahildir. Devlete olan bu gibi borçlarınızı asla geciktirmemeniz ve çok düzenli olarak ödemeniz şarttır. Ödemeyi unuttuğunuz borçlar da kredi notunuzu düşüren unsurlardan biridir. Bu nedenle ödemelerinizi takip etmeniz ve bunu bir alışkanlık hâline getirmeniz gerekir.

Reddedilen Kredi ve Kredi Kartı Talepleriniz Kredi Notunuzu Düşürür

Reddedilen her kredi, kredi kartı ve kredi kartı limit yükseltme talebiniz kredi notunuzu düşürecektir. Bu nedenle bankaya herhangi bir başvuruda bulunmadan önce kredi notunuzu sorgulayıp öğrenmeli ve kredi başvurunuza onay verileceğine yüksek ihtimal veremiyorsanız başvuru yapmamalısınız. Reddedilen her başvurunuz kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Bu başvurularınıza KMH yani kredili mevduat hesabı başvurularınız da dahildir.

Başarılı Olmayan Otomatik Ödeme Talimatları Kredi Notunuzu Düşürür

Verdiğiniz otomatik ödeme talimatları varsa ve vadesiz hesabınızda bu ödemelerin yapılmasına yetecek kadar bakiyeniz yoksa talimatlarınız gerçekleşmez. Bu da sizin ödemelerinizi gerçekleştiremediğiniz mesajını verir ve kredi notunuz düşer.