Findeks Kredi Notu 

Bankaların ortak bir sistem geliştirmeleri sonucu uygulanmaya başlanan kredi notu ortalaması artık günümüzde kredi başvurularının yanı sıra aynı zamanda vadeli mal ve hizmet satışı işlemlerinde de kullanılmaya devam etmektedir.

Bu not ortalaması aslında kredi notu hesaplaması yapılan kişinin borçlarını ödeme düzenini ortaya koyan bir performans göstergesidir. Bu nedenle düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin borçlarını ödeme konusundaki sözleri güvenilmez olarak kabul edilir. Yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin ise borcuna sadık oldukları kabul edilir.

Kredi Notu Sorgulama 

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin uygulayabilecekleri farklı yöntemler bulunmakla beraber kullanılan her yöntemin belirli bir ücreti bulunmaktadır. Yani kredi notu öğrenme ücreti tercih edilen yönteme bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 

Kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz tek yöntem Findeks kredi notu sorgulama sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Ancak bu yöntem ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere yönelik sadece bir kerelik sunulan bir hizmet olup daha önce kredi notu sorgulaması yapan kişilerin bu yöntemden faydalanmaları mümkün değildir.

Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin Findeks üyeliği için internet sitesini ziyaret ederek tamamen ücretsiz bir şekilde üye olduktan sonra kredi notu sorgulaması yapmaları yeterli olacaktır. Daha sonraki yapılacak her sorgulama için ise 4.50 lira ücret talep edilmektedir.

SMS İle Kredi Notu Sorgulama 

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri en kolay yöntem ise kısa mesajla kredi notu sorgulaması yapmaktır. SMS kredi notu öğrenme ücreti mesaj başına 9 lira olup sadece Turkcell kredi notu sorgulama ve Avea kredi notu sorgulama servisleri bulunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin kimlik numaraları ve doğum senelerini 4 haneli olarak yazıp oluşturdukları bu kısa mesajı 1122 numarasına göndermeleri yeterli olacaktır.