Acil olarak kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri en pratik yöntem kredi notu SMS ile öğrenme servisinden yararlanmaktır. Findeks internet sitesi üzerinden de kredi notu sorgulaması çok kolay bir şekilde yapılabilmekte olup bunun için Findeks üyeliği gerekmekte ancak SMS kredi notu sorgulaması için sadece tek bir kısa mesaj göndermek yeterlidir.

Findeks kredi notu SMS sorgulamalarında ise talep edilen ücret her mesaj başına 9 liradır. Yani yapacağınız her sorgulama için cep telefonu operatörünüz kontörlü hat kullanıyorsanız 9 lira düşecek, faturalı hat kullanıyorsanız ise bu hattın faturasına 9 lira bedel yansıtacaktır. Kredi notu sorgulama SMS hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin Turkcell ya da Avea hatlarına sahip olmaları gerekmektedir.

Bu hatlara sahip olan kişilerin cep telefonlarından mesaj bölümüne girmeleri ardından da bu bölüme ilk olarak 11 haneden oluşan T.C. kimlik numaralarını yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra doğum yıllarını girmeleri gerekir. Yani örnek olarak “11111111111 1981” yazıp oluşturulan bu mesajın 1122 numarasına gönderilmesi SMS kredi notu sorgulaması yapılması için yeterlidir. Bu mesajı yolladıktan sonra telefon operatörü size otomatik bir mesaj yollayacak ve kredi notu ortalamanızı içeren sonucu tarafınıza bildirecektir.