Bankadan kredi reddi yaşayan kişilerin kredi notu sorgulaması sonucu öğrendikleri kredi notu ortalamaları artık bankaların kredi onay sürecinde en çok önem verdikleri kriterler arasında bulunmaktadır. Kişinin düşük kredi notu ortalaması bulunması ne yazık ki kredi onayı almasını zorlaştırmakta hatta bu nota bağlı olarak imkansız bir hale de getirebilmektedir. Peki, kredi notunun sıfır olması ya da kredi notunda ekside olmak ne demektir?

Bankadan kırmızı kalem yemek olarak ta bilinen kara listeye girmek durumunda kredi notu eksiye düşmek olarak ta bilinen dip noktasını görür. Kişinin bankaya olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu gibi borçlarını zamanında ödememesi ya da hiç ödememesi nedeni ile borcun avukatlık olması durumunda kişi ne yazık ki anında kara listeye girer. Kara listeye girmek bu borcu ödeseniz dahi kesinlikle 5 yıllık süreç içinde bankaların sizi görmezden gelmesi anlamına gelir.

Yani kara liste affı çıksa ya da kişi kara listeden çıkmak için dilekçe yazsa dahi 5 yıl boyunca bankaların sunduğu kredili hizmetlerin hiçbirinden yararlanamaz. Kredi notunun sıfır olması ise kişinin daha önce bankalar ile hiçbir şekilde çalışmaması nedeni ile bir değerlendirmeye sahip olmaması anlamına gelir. Bu nedenle sıfır kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler ilk önce bankadan bir hesap açtırmalı daha sonra tüm ödemelerini faturaları da dahil olmak üzere bu hesaptan yapmalıdır.

Yine alışverişlerinde bankamatik kartı kullanarak tüm nakit akışını bu hesap üzerinden yapmalıdır. Bir süre sonra ise düşük limitli kredi kartı alarak her ay limitini sonuna kadar kullanıp ödemesini mutlaka kredi kartı son ödeme tarihini geçirmeden düzenli olarak gerçekleştirmelidir. Bu durumda kredi notu ortalaması yükselmeye başlayacak ve düşük tutarlı ihtiyaç kredisi onayı alması mümkün olacaktır.