Kredi Notuna Göre Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankalardan kredi alabilmek için bankaların isteklerini yerine getirmek gerekiyor. Bankalar insanların ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuş bir finans sektörüdür. Ancak bizlerin bu kredileri alabilmesi için bankaların bizden istediği koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirmemiz lazım. Bankaların bizden isteyeceği şey önemli belgeler ve kredi notundan ibarettir. Bankalar bizlere kredi vermeden önce yeterli düzeyde ödeme gücümüz olup olmadığından emin olmak ister. Bu konu ile ilgili de belgeler istemektedir.

Örneğin verilecek olan kredinin aylık ödemesini yapabileceğiniz bir geliriniz var mı bu dikkate alınır. Bunun için müşterilerden gelir belgesi istenir. Aylık geliriniz ne kadar ise buna göre bir ödeme planı oluşturulur. Düzenli bir işiniz ve sigortanız var mı bunlarla alakalı belgeler istenir. Eğer ki belgeleri eksiksiz bir şekilde vermiş iseniz ve herhangi bir olumsuz durum söz konusu değil ise başvurunuz banka tarafından dikkate alınır. Başvurunuzun onaylanması için de banka geçmişinize bakar.

Daha önce almış olduğunuz kredileri düzenli ödeyip ödemediğiniz veya kredi kartı borçlarını günü geçmeden yatırıp yatırmadığınız bankaların önem verdiği konuların başında gelmektedir. Kısacası geçmiş dönemde borcunuza ne ölçüde sadık olduğunuza bakılır. Eğer bunlarla alakalı olumsuz bir durum söz konusu değil ise kredi başvurunuz onaylanır.

Peki kredi notunuz yüksek ise bankalardan ne kadar kredi alınır? Bu sorunun cevabını pek çok insan merak etmektedir. Aslında bakıldığı zaman bu soruya çok fazla cevap aramaya gerek yok. Bu sorunun cevabı gayet açıktır. Kredi notunuz yüksek seviyede ise yapacağınız kredi başvuruları olumlu sonuçlanır. İstediğiniz kredi tutarı fazla ise gelir durumuza bakılır ve onun sonucunda başvurunuz değerlendirmeye alınır. Kredi notu yüksek olan müşteriler bankaların sunmuş olduğu birtakım avantajlardan da yararlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vade sayısının artması veya faiz oranının düşük olması bu avantajlar arasında yer almaktadır. Kredi almaya karar vermeden önce kredi notunuzun iyi seviyelerde olduğundan emin olmalısınız. Kredi notu düşük olan ve gelir düzeyi iyi olmayan kişilerin bankalardan kredi alması oldukça zordur. Bunun için öncelikle kredi notunu yüksek tutmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.