Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar

Borsa Ne İşe Yarar?

İlk uygulamaya geçildiği zaman amacı sadece bankalara müşterilerini değerlendirme konusunda bir referans noktası oluşturma olan Findeks kredi notu sistemi bugün farklı pek çok alanda kullanılmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Bankaların kredili ürünlerini kullanma sıklığı ve ödeme düzeni gibi kriterleri temel alarak hesaplanan not ortalamasına kredi notu, kredi puanı ya da kredi skoru adı verilmektedir. KKB Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks internet sitesi üzerinden sistem hizmetlerini sürdürmektedir. Ev kiralamaktan taksitle beyaz eşya almaya kadar pek çok alanda kullanılan kredi notu ortalaması artık “bankadan kredi kullanmak istiyorum” diyen kişilerin kredi faiz oranları için bile belirleyici olmaktadır.

Kredi Notuna Göre Kredi ING Bank 

Kredi notuna göre kredi veren bankalar her geçen gün sayı olarak artarken bu sayede yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanmalarına da olanak sağlanmaktadır. Kredi notuna göre kredi İNG Bank tarafından uygulanmaya başlanmakta olup kredi notu 1900 puan olan kişilere çok daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanma şansı verilmektedir. Kredi notu düştükçe kişinin kredi riski yükseldiği için buna paralel olarak kredi faiz oranı da yükselmektedir.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Bankadan kredi onayı alabilmek için belirli bir not ortalamasına sahip olmanız gerekir. Ancak bu not ortalaması kişinin kullanmak istediği kredi tutarı, aylık belgelenebilir geliri ve başvuruda bulunduğu bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü kolay kredi veren bankalar üzerinden yapılan başvurularda riskli kredi notu ortalamasına kredi dahi verilebilmekte olup en zor kredi veren bankalar bazen kredi notu 1300 puan ortalamasına bile kredi red kararı verebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenme

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.