Kredi notuna göre faiz uygulamasının müşterilere göre biraz yeni bir uygulama olduğu söylenebilir. Bankalar müşterilerin kredi notuna bakarak onların kullanacağı krediye faiz yansıtmaktadırlar. Yani müşterinin kredi notu, kullanacağı kredinin faiz oranını belirlemektedir. Kredi notunuz ne kadar düşük olursa kullanacağınız krediye uygulanacak faiz oranı da o kadar yüksek olacaktır. Aynı şeklinde kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kullanacağınız krediye uygulanacak faiz oranı da o kadar düşük olacaktır.

Müşterinin Kredi Notuna Göre Belirlenen Kredi Faiz Oranı

Kredi notu artık hemen hemen herkesin haberdar olduğu bir unsurdur. Ancak kredi kullanmayan kişiler kredi notunun, kredi faiz oranını belirlediğinden haberdar değildirler. Pek çok banka şu anda krediyi tamamen müşteriye göre uyarlamaktadır. Yani müşteriye özel kredi verildiği söylenebilir. Hatta başvurduğunuz kanala göre de faiz oranlarında değişiklik görmeniz söz konusudur.

Kredi notunuz bankadan talep ettiğiniz kredi tutarının değişmesine ve bankanın uyguladığı faiz oranının düşmesine ya da yükselmesine neden olabilmektedir. Kredi notunun etkisi işte bu kadar önemlidir. Yani kredi notunun, alacağınız kredinin odak noktasını oluşturduğu söylenebilir. Bu nedenle kredi almadan önce kredi notunuzu yükseltebildiğiniz kadar yükseltmenizde çok büyük yarar vardır.

Düşük Faizli Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Düşük faizli kredi alabilmeniz için kredi notunuzun çok yüksek olması gerekir. Bankalar kredi notu 1700 ve 1700’ün altında olan kişilere bile belirlenen kredi faizinin üstünde bir faiz oranı uygulamaktadır. Bu nedenle düşük faiz oranıyla kredi alabilmeniz için kredi notunuzun en az 1800 olması şarttır. Kredi notunuzun 1800 ve 1800’ün üstünde olması hâlinde çok avantajlı düşük faizli kredi alabilirsiniz.

Bankalar kredi faiz oranını ilgili kredi için belirlenen standart faiz oranı üzerinden belirlemektedirler. Örneğin ING Bank kredi notu en az 1600 olan kişilere kredi vermektedir. Buna göre aşağıda ING Bank’ın kredi notuna bağlı olarak kredilere uyguladığı faiz oranlarını görebilirsiniz.

  • Kredi notu 1850 ve üzerinde olan müşterilerin kullanacağı kredilere yüzde 1,09 faiz oranı
  • Kredi notu 1800 ila 1849 arasında olan müşterilerin kullanacağı kredilere yüzde 1,19 faiz oranı
  • Kredi notu 1750 ila 1799 arasında olan müşterilerin kullanacağı kredilere yüzde 1,29 faiz oranı
  • Kredi notu 1700 ila 1749 arasında olan müşterilerin kullanacağı kredilere yüzde 1,39 faiz oranı
  • Kredi notu 1600 ila 1699 arasında olan müşterilerin kullanacağı kredilere yüzde 1,49 faiz oranı

uygulanmaktadır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notunuz düşükse ve bankadan kredi çıksa bile bu çıkan krediye banka yüksek faiz uyguluyorsa öncelikle kredi notunuzu istediğiniz seviyeye yükseltmeli ve daha sonra kredi almayı yeniden denemelisiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için en az üç ay boyunca kredi kartınızı doldurup boşaltmalısınız. Yani kredi kartınızın tüm limitini kullanmalı ve gelen ekstrenin tümünü ödemelisiniz. Bunun yanı sıra Findeks Not Danışmanım hizmeti alarak da kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür.