Kredi notundan haberdar olan, kredi notunu yükseltmek isteyen ya da kredi notunu aynı düzeyde tutmak isteyen herkes kredi notunu hangi etmenlerin etkilediğini ve belirlediğini merak etmekte ve öğrenmek istemektedir. Kredi notunuz iş kurmak istediğinizde, kredi çekmek ve kredi kartı kullanılabilir limitinizi yükseltmek istediğinizde önem kazanmaktadır. Bu nedenle kredi notunuzun nelerden etkilendiğini bilmeniz gerekir.

Kredi Notuna Etki Eden Etmenler

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (yüzde 30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (yüzde 25)
  • Yeni Kredi Açılışları (yüzde 20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (yüzde 15)
  • Diğer unsurlar (yüzde 10)

Kredi notunuza etki eden etmenler yukarıda sıraladığımız gibi beş grupta sınıflandırılmaktadır. Bu etmenleri ilk okuduğunuzda etmenlerin nasıl olumlu ve olumsuz yönde etki ettiğini bilmek isteyebilirsiniz. Özellikle etmenlerin yanında parantez içinde belirttiğimiz yüzdelik oranların ne anlama geldiğini öğrenmek istersiniz. Bu nedenle etmenlerin açıklamalarını okuyarak daha fazla bilgi edinmeniz gerekir.

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (yüzde 30)

Bu etmen kredi notunuza yüzde 30 oranında etki etmekte ve kredi notunuzun yüzde 30’unu oluşturmaktadır. Yani eğer kredi taksidinizi ve kredi kartı ekstre borcunuzu geciktirirseniz bu gecikme kredi notunuzu en çok etkileyen etmen olacaktır.

Yani diğer pek çok ödeme alışkanlığınıza göre kredi ve kredi kartı borçlarınız ve bu borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu en çok etkileyen etmenlerdir. Eğer kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız bu ödemelerinizi birinci sıraya koymalı ve en çok bunlara önem vermelisiniz.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (yüzde 25)

Mevcut hesabınızda bulunan paranız yani bakiyeniz ve borcunuzun olup olmaması kredi notunuzu yüzde 25 oranında etkiler. Bu oran size düşük gelse de aslında kredi notunuzu en çok etkileyen ikinci unsurun etkisi söz konusudur.

Bu etkiyi kredili mevduat hesabınızda eksili bakiye mi yoksa artılı bakiye mi olduğunu göz önüne alarak anlamanız mümkündür. Borç durumunuzu sorgularken sadece bankalara değil devlete olan borcunuzu da düşünmelisiniz. Bu durumda vergi ya da GSS, SGK ve Bağ-Kur prim borçlarınızı hesaba katmanız gerekecektir.

Yeni Kredi Açılışları (yüzde 20)

Bankadan yeni kredi aldığınızda aldığınız risk arttığı için kredi notunuz durumdan yüzde 20 oranında etkilenecek ve kredi notunuzda düşüş olabilecektir. Ayrıca kredi başvurunuza red cevabı verildiğinde de kredi notunuz düşer.

Kredi Kullanım Yoğunluğu (yüzde 15) 

Eğer sık sık kredi kullanıyorsanız ve aynı anda pek çok bankaya kredi borcunuz varsa bu durum sizi çok riskli bir konuma getirebilir ve kredi notunuz bu etmenden yüzde 15 oranında etkilenir. Ancak tüm bu etmenleri olumsuz etki kaynağı gibi algılamamalısınız. Eğer öde ödemelerinizin tümünü başarılı şekilde yönetiyorsanız kredi notunuz borcunuza rağmen yükselecektir.