• Kredi Notu Nedir?

Kredi notu eskiden sadece bankalar tarafından görülebiliyordu. Fakat düzenlenen yasalar ve teknolojik gelişmelerle birlikte artık vatandaşlarda kendilerine ait kredi notunu öğrenebiliyor. TC kimlik numaranız ile kredi notu öğrenmek artık mümkün.

Bankalardan kredi kullanmak ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Eğer yaptığınız başvurular red ediliyorsa sizde kredi notunuzu öğrenmelisiniz.

 • Kredi Notunu Kimler Öğrenebilir?

Kredi notunu artık herkes kolayca öğrenebilir. Kredi notunu öğrenmek için, TC kimlik numarası ve internet şubesi kullanımı açık bir banka hesabı gerekmektedir. Eğer sizin de internet şubesi açık bir banka hesabınız varsa, kolayca kredi notu öğrenebilirsiniz.

 • Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu Findeks’in kendi sitesi üzerinden öğrenilebilmektedir. Findeks kredi notu öğrenme sitesine üye olduktan sonra, TC kimlik numaranızı girerek, kolaylıkla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca Garanti bankası internet şubesi üzerinden, kredi notu raporunuzu alabilirsiniz. Bunun için, hesabınızda Findeks kredi notu ücreti olan 5 TL olması gerekmektedir.

 • Kredi Notu Ücreti / Fiyatı Ne Kadar?

Kredi notunu dilerseniz findeks, dilerseniz aracı bankalardan öğrenebilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, findeks kredi notu ücreti sabit olacaktır. 5 TL gibi bir rakamla kendinize ait kredi notunuzu kolayca öğrenebilir, bankaların gözünde ki kredi durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 • Kredi Notu Renkleri Nelerdir?

Findexten alacağınız kredi notları 3 farklı renk grubu olarak ele alınmaktadır.

Bunlar;

Kırmızı Kredi Notu
Sarı Kredi Notu
Yeşil Kredi Notu

 • Kırmızı Kredi Notu Kaç Puandır? Kırmızı Kredi Notu Kredi Alabilir mi?

Kırmızı kredi puanı 0 ila 699 arasında çıkan puana verilen renktir. Eğer kredi puanınız 0 ila 699 arasında çıktıysa bankalar tarafından çok riskli grubunda yer alırsınız ve kredi kullanamazsınız.

 • Sarı Kredi Notu Kaç Puandır? Sarı Kredi Notu Kredi Alabilir mi?

Sarı kredi puanı 699 ile 1499 arasında bulunan puan türüdür. Eğer sizin kredi puanınız sarı yani 699 ila 1499 arasındaysa, bankaların gözünde riskli ve az riskli grubunda yer alırsınız. Sarı kredi notu, kredi kullanabilir. Fakat bu durum tamamen bankanın inisiyatifine bağlıdır. Kredi kullanmanız için baka sizden ekstra evrak ve kefil talep edebilir.

 • Yeşil Kredi Notu Kaç Puandır? Yeşil Kredi Notu Kredi Alabilir mi?

Yeşil kredi puanı 1499 ila 1900 arasında çıkan puan türüdür. Sizin kredi notunuz yeşil ise, yani 1499 ile 1900 aralığındaysa bankalardan çok rahatlıkla kredi çekebilirsiniz. Bankaların gözünde pozitif grupta yer alırsınız ve potansiyel müşteri sıfatını taşırsınız.

 • Kırmızı Kredi Puanına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Eğer kredi notunuz kırmızı yani 0 ile 699 aralığında ise, bankalardan kredi kullanmanız imkansız düzeydedir. Bunun nedeni ise, kırmızı kredi notunun bankalarda çok riskli grubunda yer almasıdır. Eğer sizin kredi notunuz kırmızı çıktıysa, hangi bankaya giderseniz gidin, kredi kullanmanız olanaksızdır.

 • Sarı Kredi Puanına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Eğer kredi notunuz sarı ise, 499 ile 1499 aralığında ise bazı bankalardan, belirli şartları sağlamanız durumunda kredi kullanabilirsiniz. Bu belirli şartlar, kredi kullanacağınız bankaya göre değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar 2 kefil talep edebilir. Bazı bankalar ise, sizden taşınmaz teminatı, ipotek isteyebilir. Eğer kredi puanınız sarı ise, bankalarla görüşerek kredi şartlarını öğrenmeniz gerekmektedir.

 • Yeşil Kredi Puanına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi puanınız yeşil ise çok şanslısınız ve borçsuzsunuz demektir. Öncelikle sizi tebrik etmek isteriz. Yeşil kredi notu bankaların gözünde risksiz, potansiyel müşteri grubunda yer almaktadır. Eğer bankalardan kredi kullanmak istiyorsanız, bankaların faizlerini ve vade seçeneklerini inceleyerek, size en uygun olan banka ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Kırmızı Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuz kırmızı ise bu sizin için kötü bir haberdir. Çünkü kırmızı kredi puanı bankaların gözünde çok riskli grupta yer alır ve kredi vermezler. Bankalar her ne kadar müşterinden faiz kazanmak için kredi verseler de, müşterilerinin krediyi ödeyebilecek durumda olmalarını talep eder. Yani bir nevi kendilerini garantiye almak isterler.

Kredi notunuz kırmızı çıktıysa bu durumda çokta fazla yapacak bir şeyiniz bulunmamaktadır. Mevcut olarak ödemekte olduğunuz kredi ya da kredi kartınız varsa, hiç aksatmadan ve imkanınız varsa bir anda toplu ödeme yaparak borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Bu yapacağınız işlemler, kredi notunuzu bir anda yükseltmeyecek olsa bile, sarı kredi notuna sizi biraz yaklaştıracaktır.

 • Sarı Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuz sarı çıktıysa hemen endişelenmenize gerek yok. Çünkü kırmızı çıksaydı çok farklı bir durumda olacaktınız. En azından sarı kredi notuna bazı bankalar kredi vermektedir. Eğer talep ettiğiniz kredi miktarını bankalar sarı kredi puanından dolayı vermiyorsa, sizin yapacağınız şey kredi notunuzu yükseltmeye çalışmak olacaktır.

Sarı kredi notunu yükseltmek için, eğer mevcut olarak ödediğiniz kredi ve kredi kartınız var ise, onları mümkün olabildiği en erken sürede kapatmanız gerekmektedir. Kredi kartınızı sıfırladığınız da tekrardan kredi kartınızı kullanıp bir süre düzenli ödemeler yaparsanız sarı kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

 • Kredi Notu Neden Düşer?

Bankaların gözünde kredi notu, son dönemlerde ki işsizliğin artmasıyla kredi ve kredi kartı vermekte en büyük etken haline gelmiştir. Bu nedenle bankalar müşterinin ilk olarak kredi notlarına bakmaktadırlar.

Kredi notu, kullandığınız kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına, düzensiz ve gecikmeli ödemeler yaptığınızda büyük bir hızla düşüşe geçer. Bu durumda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü kredi notu düşüşte yaşadığı hızı, yükselişte göstermemektedir. Örnek vermek gerekirse, 1500 olan kredi puanınızı 1 ay bütün borçlarınızı ödemeyerek yarı yarıya düşürebilirsiniz. Fakat 500 olan kredi puanınızı 1000 e yükseltmeniz nereden baksanız 1 yılınızı, belki daha fazla süre alabilir.

Bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimize şu konuları anlattık;

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notunu Kimler Öğrenebilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Ücreti / Fiyatı Ne Kadar?

Kredi Notu Renkleri Nelerdir?

Kırmızı Kredi Notu Kaç Puandır? Kırmızı Kredi Notu Kredi Alabilir mi?

Kırmızı Kredi Notu

Sarı Kredi Notu

Yeşil Kredi Notu

Sarı Kredi Notu Kaç Puandır? Sarı Kredi Notu Kredi Alabilir mi?

Yeşil Kredi Notu Kaç Puandır? Yeşil Kredi Notu Kredi Alabilir mi?

Kırmızı Kredi Puanına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Sarı Kredi Puanına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Yeşil Kredi Puanına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kırmızı Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Sarı Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Neden Düşer?

Sitemizde yer alan diğer konuları inceleyerek konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.