Bankaların kredi onayı sürecinde değerlendirmeye aldıkları en önemli verilerden biri de kredi notu ortalamasıdır. Kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi notu ortalaması yükseldikçe kredi onayı alma süreci hızlanırken tam tersi durumlarda ise düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler için ise kredi kullanmak tam bir kabusa dönmektedir.

Bu nedenle kredi notu düşük olanlar mutlaka kolay kredi veren bankalara yönelmekte ya da kredi notuna bakmadan kredi veren banka araştırması yapmaktadır. Ancak günümüzde ne yazık ki tüm bankalar sadece birkaç saniyelerini alan kredi notu sorgulaması yaparak müşterilerini buna göre belirlemektedir. Yine kredi notu ortalaması aynı zamanda kişinin ne kadarlık kredi kullanabileceğini de anlaması açısından önemlidir.

Aksi halde yapılan küçük hataların dahi sonuçları büyük olacak ve kişi bir süre sonra kendisini kredi bulamayacak bir hale getirecektir.Yine kredi başvuru reddi yaşanması halinde de kredi notu düşeceği için her başvuru kendi içinde daha da önemlidir. Kredi notunun düşmemesi için bunlara ek olarak uzun sigortalılık süresi gibi farklı kriterlere de önem verilmektedir.