Kredi Notu Nedir?

Tüm bankacılık işlemlerinde gerçekleştirdiğiniz performansınız sizin kredi notu ortalamanızdır. Özellikle de borçlanılan krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları ödemeleri kredi notunun hesaplanmasında kullanılan en önemli veridir.

Kredi Notunun Önemi

Günümüzde kredi veren bankaların tümü müşterilerinin kredi başvurularını değerlendirme sürecinde ilk olarak kredi notu ortalamasını dikkate almaktadır. Kredi onayı ya da kredi reddi kararlarında en önemli veri kredi notu ortalaması olurken yine kullanılacak olan kredi faiz oranları için de artık bankalar kredi skoru ortalamasını dikkate almaktadır.

Yani yüksek kredi notu olan kişilere düşük kredi faiz oranları ile kredi kullandırılırken, düşük kredi notu ortalaması olan kişiler için ise hem kredi onayı almak zorlaştırılmakta hem de daha yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullanımlarına izin verilmektedir.

Kredi Notu Sorgulama 

Kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kişinin kredi notu sorgulaması yaparak not ortalamasını öğrenmesi ve başvurusunu buna göre şekillendirmesi gerekir. Çünkü düşük kredi notu ortalaması olan bir kişinin yüksek tutarlı kredi çekmesi mümkün olamayacağı için kredi başvurusu reddedilecek bu da kredi notunun daha da düşmesine neden olacaktır.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri farklı pek çok yöntem bulunmakla beraber ücretsiz kredi notu sorgulama sadece Findeks internet sitesi üzerinden ilk kez kredi notu sorgulaması yapan kişilere sunulan bir hizmettir. Bunun dışında kredi notunu ücretsiz öğrenmek kesinlikle mümkün değildir.