Kredi Notumu Ücretsiz Öğrenmek İstiyorum

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuzu öğrenmeniz ve sürekli takip etmeniz oldukça önemlidir. Kredi notunuzu öğrenmenin birkaç yolu vardır. Ancak kredi notunuzu ücretsiz öğrenmeniz de mümkündür. Kredi notunuzu ücretsiz öğrenmek için neler yapmanız gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi notu hemen hemen herkesi için önemlidir. Çünkü bankalardan kredi çekmek ve kredi kartı almak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca şirketlerin müşterisi iseniz bu şirketler sizin kredi notunuzu önemserler. Yani kredi notunuzu bilmeniz ve takip etmeniz size avantaj sağlar. Böylece kredi notunuz düştüğünde onu yükseltmeye çalışırsınız. Ayrıca kredi notunuzu sürekli yüksek tutmaya çalışırsınız. Kredi notu sorgulama işlemi yapmak oldukça kolaydır. Aslına bakarsanız kredi notunuzu sorgulamanın birkaç yolu vardır. Bu yollardan hangisini kullanacağınız sizin isteğinize bağlıdır.

Kredi notlarının tümü Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda tutulur. Yani bu kurum kredi notlarını muhafaza eder. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu kredi notlarını muhafaza etmekle kalmaz aynı zamanda bunları şirketlerle ve bankalarla paylaşır. Bankalar da siz kredi talebinde bulunduğunuzda sizin kredi notunuzu bu kurum aracılığıyla öğrenirler. Ancak kredi notunuz belirli bir seviyenin üstünde ise yani riskli ya da çok riskli seviyede değilse kredi başvurunuzun onaylanması daha muhtemeldir. Kredi notları sadece bankalarla değil aynı zamanda vatandaşlarla da paylaşılır. Bu amaçla Findeks platformu kurulmuştur. Bu platform sayesinde sizin de Findeks’e üye olarak kredi notunuzu sorgulamanız mümkündür. Ancak elbette başka birinin kredi notunu sorgulamanız mümkün değildir. Bu platform sadece vatandaşların kendi kredi notlarını öğrenmeleri, risk raporlarını edinmeleri ve kredi notlarını takip etmeleri için oluşturulmuştur. Üstelik kredi notlarını her ay düzenli olarak öğrenmek ve risk raporlarını her ay düzenli olarak almak isteyenler için Findeks üyelik paketleri mevcuttur. Bu paketler klasik, gold takipçi, gold danışmanlık ve premium şeklinde gruplandırılmaktadır. Siz bu paketlerde istediğinizi seçebilir ve 12 aylık kayıt yaptırabilirsiniz. Bu paketler bir yıllık olarak alınır ve ödemeler aylık yapılır. Bunların fiyatları düşük ve uygundur. Ancak kredi notunuzu sorgulamanın tek yolu bu değildir. Kredi notunuzu ayrıca internet bankacılığı aracılığıyla da sorgulayabilirsiniz. Bunun için bankanızın internet şubesine girmeli ve Kredilerim kategorisini bulmalısınız. Buradan da kredi notu ve benzeri bir kategoriye girerek kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Ancak bankanız sizden bu sorgulama için 4 TL gibi bir ücret alabilir.

Kredi notunuzu Findeks aracılığıyla ya da internet şubesi aracılığıyla öğrenmek istediğinizde ücret ödemeniz gerektiğini gördünüz. Kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenmek için yapmanız gereken şey bankalara başvurmaktır. Eğer bankaya başvurarak kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söylerseniz kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bu yöntemi her ay kullanmanız zor olabilir. Yani her ay bankaya gidip sıra alıp kredi notunuzu öğrenmeniz size vakit kaybettirir. Bu yüzden Findeks üyelik paketleri kredi notunu öğrenmek ve takip etmek isteyenlere önerilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.