Artık mobilya almaktan konut satın almaya, araba kiralamaktan internetten alışveriş yapmaya kadar farklı pek çok alanda kredi notu sorgulaması ile yapılan başvuruların değerlendirilmesi gerçekleştirilmektedir. Yine bankadan kredi çekmek istiyorum diyen kişilerin de mutlaka belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Peki, “kredi notumu öğrenmek istiyorum” diyen kişilerin ne yapması gerekmektedir?

Kredi Notu Hesaplama 

Hesaplama yapılan tarihten geriye dönük olarak son 5 sene içerisinde bankalardan kredi kartı, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da kredili mevduat hesabı kullanan kişilerin bu ürünlerin ödeme performanslarına göre hesaplanan ortalamalarına kredi notu adı verilmektedir. Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kredi notu hesaplaması yapmaları yeterlidir. Bunun için banka kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin bankaların internet şubesi üzerineden krediler bölümünden kredi notu sorgulaması için Findeks risk raporu butonunu tıklamaları yeterlidir. Bunun yanı sıra banka şubesini kimlik belgeniz ile ziyaret ederek not sorgulaması yapmak için başvuruda bulunmanız mümkündür.

Findeks Kredi Notu Öğrenme 

Findeks internet sitesi üzerinden Findeks üyelik işlemlerinizi tamamlayarak dilediğiniz her an not sorgulamasını gerçekleştirmeniz mümkündür. Findeks üyeliği tamamen ücretsiz olup ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere bunun yanı sıra ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti de sağlanmaktadır. Findeks kredi puanı olarak düşük kredi notu puanına ulaşan kişilerin bankalardan kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak notlarını yükseltmeleri daha önemlidir.