Bugün bankalar kadar beyaz eşya ve cep telefonu mağazaları, araç kiralama firmaları hatta ev sahipleri tarafından bile kullanılan kredi notu ortalaması verisi artık vadeli işlem yapmak isteyen kişiler için büyük bir referans değeri olarak kabul edilmektedir. Peki kredi notu sorgulaması nasıl yapılır?

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı pek çok sorgulama kanalı bulunmakla beraber bunun için ödenecek olan kredi notu sorgulama ücreti seçilen kanalın kendisine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ücretsiz kredi notu sorgulaması için kullanılabilecek tek yöntem ise Findeks internet sitesi üzerinden üye olarak not sorgulaması yapılmasıdır. Findeks üyeliği ücretsiz olup bu üyeliğin ardından yapılacak olan ilk kredi notu sorgulaması da ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Ancak bunu takip eden yapacağınız her yeni sorgulama için 4.50 lira ücret ödemeniz istenir. Buna ek olarak kullanabileceğiniz bir diğer kredi notu sorgulaması SMS kanalı ile sorgulama yapmaktır. Turkcell kredi notu ve Avea kredi notu sorgulaması için aynı numara kullanılmakta olup cep telefonunuzun SMS bölümünden kimlik numarası ve bir boşluk bırakılarak 4 haneli olacak şekilde doğum yılı yazılarak 1122 numarasına kısa mesaj gönderimi yeterlidir. Yine kısa mesaj olarak kredi notu ortalamanız size bildirilecektir. Ancak bunun için ödeyeceğiniz ücret 9 lira olarak uygulanmaktadır. Bankaların internet şubesi kullanıcıları içinde kredi notu ortalaması hesaplama imkanı sunulmaktadır.