Kredi notunuzu öğrenmek mi istiyorsunuz? Ancak bunu nereden öğrenebileceğinizi bilmiyor musunuz? Kredi notunu öğrenmek aslına bakarsanız oldukça kolaydır. Kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinize dair bilgiyi yazımızı okuyarak edinebilirsiniz. 

Kredi notunuzu öğrenmeniz oldukça kolaydır. Bunun için hani adımları izlemeniz gerektiğini bilmeniz yeterlidir. Tüm vatandaşların kredi notu vardır. Bu kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notlarını sakladığı gibi aynı zamanda belirli şirketlerle ve tüm bankalarla paylaşır da. Bankalar bu kredi notlarına erişebilir ve müşterilerin kredi notlarını sorgulayabilir. Yani sizin bankaya kredi notunuzu söylememeniz ve bu bilgiyi paylaşmamanız bankaların size dair bilgilere ulaşmasını engellemez. Bankalar sizin kredi notunuza, varlıklarınıza, borçlarınıza, sicilinize ulaşabilir.

Sizin kara listeye girip girmediğinize dair tüm bilgilere erişebilir. Kredi notunuz bu yüzden önemlidir. Kredi notunuzu önemsemeli, takip etmeli ve yüksek tutmaya çalışmalısınız. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) sizin kredi notunuzu aynı zamanda şirketlerle de paylaşır. Bu şirketlerin başında GSM operatörleri gelmektedir. Bildiğiniz gibi artık kredi kartına taksitle akıllı telefon almak mümkün değildir. Bu yüzden GSM operatörleri akıllı cihazları tarifeye ek tutarlarla müşterilere vermektedir. Bunun için faturalı hattınız olmalıdır.

Aldığınız akıllı cihazın tutarı 12, 24, 36 aylık taksitlere bölünmekte ve bu taksitler sizin faturanıza yansıtılmaktadır. Akıllı cihazın tutarı peşin fiyatına göre çok fazla artsa da şu an insanların akıllı telefon almak için başka seçenekleri bulunmamaktadır. İşte bu durumda GSM operatörlerinin tarifeye ek kampanyalarından yararlanarak cihaz almak isterseniz şirket sizin kredi notunuzu sorgulamaktadır. Kredi notunuz riskli ya da çok riskli ise akıllı telefon almakta zorlanabilirsiniz. Çünkü şirket size güvenmeyebilir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notlarını sadece GSM operatörleriyle değil müşterileri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen pek çok şirketle paylaşabilir.

Kredi notunuzu öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun vatandaşların bilgi alması için oluşturduğu Findeks platformundan yararlanabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmenizin tek yolu bu platforma üye olmaktır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu platformu vatandaşlar için oluşturmuştur.

Böylece herkes bu platforma üye olarak kendi kredi notunu öğrenebilmektedir. Findeks sayesinde kredi notunuzu öğrenebilir, risk raporunuzu edinebilir, aylık Findeks üyelik paketlerinden yararlanabilirsiniz. Findeks platformundan yararlanmak için yapmanız gereken şey T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı sisteme girerek üye olmaktır.

Bunu yaparken bankalarda kayıtlı ve güncel cep telefonu numaranızı girmeniz zorunludur. Bunu yaptıktan sonra sistem cep telefonunuza doğrulama mesajı gönderecektir. Ayrıca üye olurken nüfus cüzdanı bilgilerinizi girerek üye olan kişinin siz olduğunu teyit edebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek için 4,00 TL ödemeniz gerekmektedir. Bunu yaptığınızda Findeks size kredi notunuzu ve risk raporunuzu e-posta şeklinde gönderecek ve PDF şeklinde verecektir. Findeks platformuna istediğiniz zaman girerek kredi notunuzun güncel hâlini görebilir, kredi notunuzu takip edebilirsiniz.