Kredi notunuzu öğrenmenizin neden gerekli olduğunu bilmiyor musunuz? Kredi notunun neden önemli olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? O halde yazımızı okuyarak kredi notunuzu neden öğrenmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. 

Kredi notunuz pek çok açıdan önem taşımaktadır. Bu unsurların başlıcası bankaların sizi tanıması ve güvenilir olup olmadığınızı anlamasıdır. Çünkü hemen hemen herkes kredi almak umuduyla bankalara koşmakta ve kredi notunu bilmeden bankanın kendisine kredi vermesini istemektedir.

Üstelik kişiler, kara listede olsalar da ve kredi notları sıfır olsa da bankalara kredi başvurusu yapmaktadırlar. Yani ödeme alışkanlıklarını düzene sokmadan ve ödemedikleri çok sayıda borç varken bankaların kendilerine güvenebileceğini ve kendilerine talep etikleri krediyi verebileceklerini düşünmektedirler. İşte bu durumda bankalar elbette başvuru yapan herkesin kredi notuna ihtiyaç duymakta ve herkese kredi vermemektedirler. Çünkü bankalar elbette her müşteriye güvenmemektedirler.Zaten bankalar her müşteriye güvenmemelidirler de.

Bankalar Kredi Notunu Neden Önemser ?

Çünkü müşteriler bankalar kandırabileceklerini düşünmekte ve bu sayede istedikleri krediyi alabileceklerini zannetmektedirler. Bunu anlamak için empati yapmayı deneyebilirsiniz. Yani bankanın yerine kendinizi koymayı deneyebilirsiniz. Sizin çok paranız olsa yani çok ama çok paranız olsa siz tanıdığınız ya da tanımadığınız herkese borç para verir miydiniz? Elbette vermezdiniz.

Borç para vereceğiniz kişi hakkında her şeyi öğrenmek isterdiniz. O kişinin güvenilir olup olmadığını öğrenmek isterdiniz ki bunu yapmaktaki asıl amacınız o kişinin size borcunu geri ödeyip ödemeyeceği hakkında bilgi sahibi olmak olurdu. Yani o kişinin size borcunu ödeyeceğine dair bi güvence almak isterdiniz. İşte bankalar için bu güvencenin ilki kredi notudur.

Bankalar müşterilerinin kredi notuna bakarak onların kredi borcunu ödeyip ödemeyeceklerini öğrenirler. İşte bu yüzden kredi notunuzu bilerek bankalardan kredi talebinde bulunmanız gerekir. Yani aslında bankaların kredi notunuza baktıklarında ne göreceklerini bilmeli ve buna göre kredi başvurusu yapmalısınız.

Kredi Notunu Neden Sorgulamalıyım ?

Kredi notunuzu öğrenmeniz aslında sizin bankalarla aranızın nasıl olduğunu da öğrenmeniz anlamına gelmektedir. Çünkü kredi notu aynı zamanda bankalarla olan ilişkinizin nasıl olduğuna dair fikir de verir. Kredi notunuz sadece bankalar için değil şirketler için de önemlidir.

Özellikle son zamanlarda kredi kartıyla telefon satın almanın mümkün olmaması yüzünden GSM operatörleri müşterilerinin kredi notuna bakarak onlara telefon vermektedirler. Telefonun tutarını faturaya taksitlendirerek yansıtmaktadırlar. Yani kazanan yine GSM operatörleri olmaktadır. Siz de telefonu asıl tutarının çok üstünde bir fiyata satın almış olmaktasınız. Ancak şu anda taksitle telefon satın almanın tek yolu budur. Bu yüzden şirketler müşterilerine telefon verirken kredi notuna bakarak telefon vermektedirler.

Kredi Notunu Kim Hesaplamaktadır ?

Kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından saklanmakta, bankalar ve şirketlerle paylaşılmaktadır. Ancak Findeks platformu üzerinden de vatandaşlarla paylaşılmaktadır. Siz de Fİndeks platformuna üye olarak kredi notunuzu öğrenebilir, risk raporunuzu alabilirsiniz. Ayrıca isterseniz Findeks aylık paketleri alarak kredi notunuzu aylık olarak takip edebilirsiniz.