Kredi kartı borçlarının geç ödenmesi, dönem borcu yerine asgari tutarının ödenmesi, kredi taksitlerinin geç ödenmesi gibi durumlar, kredi notunu olumsuz etkileyen faktörlerdir. Ayrıca, son yıllarda yapılan düzenlemelerle; adınıza kayıtlı cep telefonu, elektrik ya da doğalgaz faturalarının ödeme düzeni de yine kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilir ya da düşmesine neden olabilir. Eğer kredi notunuz beklediğinizden düşükse, az riskli, orta riskli ya da çok riskli olarak belirtilen gruplardan birinde görünüyorsanız; ya da Türkiye ortalamasının altındaysanız, kredi notunuzu yükseltmek için harekete geçmelisiniz. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir?

Özellikle son dönemde, internette çokça aranan bir soru bu. Düzensiz ödemelere bağlı olarak düşen kredi notunu yükseltmek, ne yazık ki o kadar da kolay değil; ya da o kadar hızlı değil desek daha doğru olacak.

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, öncelikle adınıza kayıtlı fatura ve ödemeleri belirleyerek işe başlamalısınız. Daha sonra varsa kredi kartınıza bu faturalardan bazılarına otomatik ödeme talimatı vermeniz, kredi notunu yükseltmek için atabileceğiniz adımlardan biri olacak.

Çünkü otomatik ödeme ile faturalarınız zamanında ödenecek; bu da doğal olarak kredi notunuza yansıyacak. Tabi yapabilecekleriniz bu kadarla sınırlı değil. “Kredi notumu nasıl yükseltirim?” diyorsanız, aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

  • Kredi Kartı Borçlarınızın Tamamını Ödeyin: Evet, dönem borcunuzun tamamını kapatmak, önemli bir adım olacak. Asgari tutarı ödemeniz sizin borçlu göründüğünüz gerçeğini değiştirmez. Dolayısıyla kredi notunu yükseltmek için işe kredi kartı borçlarınızın tamamını ödeyerek başlayın.
  • Kredi Kartınızı Düzenli Olarak Kullanın: Kredi kartını düzenli olarak kullanan ve zamanında ödeyen müşterilerin kredi notu, hiç kredi kartı kullanmayan bireylerden daha yüksektir. Düzenli harcama ve düzenli ödeme, sizin bankaların gözündeki güvenirliğinizi arttıracaktır.
  • Küçük Miktarda Bir Kredi Çekin: Eğer kredi notunuz kredi çekemeyecek kadar düşük değilse, 2000-3000 TL gibi miktarda bir kredi çekin ve mümkünse tamamını 1 ay sonra ödeyip kredi borcunuzu kapatın. Zamanından önce ödenen krediler de kredi notunu olumlu etkileyen faktörlerden biridir.
  • Telefon Faturanızı Zamanında Ödeyin: Özellikle telekomünikasyon firmalarına yapılan düzenli borç ödemeleri, kredi notunu en çok etkileyen etmenlerden biri. Telefon faturalarınızı düzenli ödemeniz de puanın artması için iyi bir adım olacak. Ayrıca son ödeme tarihinden önce ödüyor olmanız da bankalar için iyi bir müşteri olacağınızı gösterir.
  • Borçları Kapatıp Öylece Beklemeyin: Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı borçlarınızı ödeyip, daha sonra da o kredi kartını kapatmanız size bir fayda sağlamaz. Bankalar, düzenli müşterilere daha çok kredi verir. Dolayısıyla kredi notunu yükseltmek için banka hesaplarınızda, kredi kartı dökümünde düzenli bir hareket olması, sizin açınızdan çok daha yararlı olacaktır.
  • Maaşınızı Banka Hesabınıza Yatırın: Bir banka hesabınız yoksa hemen bir hesap açın. Bu hesabı da daha kolay kredi ya da kredi kartı veren bankalardan tercih edebilirsiniz. Daha sonra bu hesaba düzenli olarak para yatırıp çekin, ama her zaman bir miktar para hesabınızda dursun. Düzenli banka hesap hareketleri de yine adınıza daha kolay kredi ya da kredi kartı çıkmasını ve kredi notunuzun yükselmesini etkileyecektir.