Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinizi bilmek mi istiyorsunuz? Kredi notunuzu kolayca öğrenmeniz mümkündür. Kredi notunuzu bilmeniz oldukça gereklidir. Kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinize dair ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Türkiye’deki tüm vatandaşların kredi notları Kredi Kayıt Bürosu’nda saklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu hem tüm kredi notlarını muhafaza etmekte hem de bu notları belirli bankalarla ve şirketlerle paylaşmaktadır. Bankalar ve şirketler müşterileri hakkında öğrenmek istedikleri bilgileri işte bu kredi notuna ve risk raporlarına bakarak öğrenmektedirler. Bu yüzden kredi notlarının hem saklanması hem de paylaşılması büyük önem taşımaktadır. Ancak Kredi Kayıt Bürosu bu kredi notlarını vatandaşlarla da paylaşmaktadır. Kredi notunu sorgulamak, öğrenmek ve takip etmek isteyen vatandaşlar için Kredi Kayıt Bürosu, Findeks platformunu kurmuştur. Bu platform, vatandaşın kendi kredi notunu öğrenebildiği platformdur. Burada yer alan size ait bilgileri sadece siz kendi isteğinizle öğrenirsiniz. Findeks platformu bu yüzden üstün güvenlik sistemleri ile donatılmıştır. Bunlardan biri sizin platforma her giriş yaptığınızda size SMS gönderilmesidir. Siz hesabınıza giriş yaptığınız zaman size bir güvenlik resmi gösterilir. Bu güvenlik resmi sizin üyeliğinizi oluşturduğunuz sırada seçtiğiniz güvenlik resmi ise hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer bu resim sizin seçtiğiniz resim değilse bu durumda bir yanlışlık olduğunu sisteme bildirmeniz gerekmektedir.

Findeks platformu sayesinde kredi notunuzu çok kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Bunun için öncelikle sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme kayıt olmak için T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girmeniz şarttır. Cep telefonu numaranız bankalarda da kayıtlı olan güncel numaranız olmalıdır. Çünkü sistem sizin platforma her girişinizde cep telefonu numaranıza doğrulama SMS’i gönderecektir. Kayıt işlemleriniz sırasında sistem size nüfus cüzdanı bilgilerinizi soracaktır. Bu bilgileri de doğru girmeniz hâlinde kayıt işleminiz tamamlanacaktır. Sistem bu bilgileri sizden alma özelliği sayesinde bir güvenlik şeridi oluşturmaktadır. Yani hiç kimse başka bir vatandaş adına kayıt oluşturamaz.

Findeks platformuna kayıt olduktan sonra kredi notunuzu sorgulayabilir, risk raporunuzu alabilirsiniz. Ancak sistem bunun için sizden ücret almaktadır. Eğer kredi notunuzu her ay takip etmek ve her ay risk raporunuzu almak istiyorsanız bu durumda Findeks üyelik paketlerinden birini seçebilir ve kullanabilirsiniz. Findeks üyelik paketleri her ay kredi notunuzu öğrenmek ve risk raporu almak için ödediğiniz ücrete göre daha hesaplıdır. Kredi notunuzu öğrenmek için ilgili sayfada kredi notu seçeneğini işaretlemeniz ve ödeme ekranında kredi kartınız ya da banka kartınızla 4,72 TL’lik ücreti ödemeniz gerekir. Bunu yaptığınızda hem kredi notunuz size e-posta ve SMS kanalları ile gönderilecek hem de faturanız e-posta ile size iletilecektir. Kredi notunuza ait ayrıntılı bilgilerin olduğu bir PDF dosyası karşınıza çıkacaktır. Findeks üyelik paketlerinden yararlanmak istediğinizde bunlardan birini seçerek yıllık olarak kullanabilirsiniz. Findeks paketleri yıllık olarak kullanılmakta ve bu paketlerin ücretleri aylık olarak ödenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.