Kredi Notumu Nasıl Düzeltirim?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunuz düşükse notunuzu belirli bir seviyeye çıkarmanız ve yükseltmeniz gerekir. Kredi notunuzu nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notu pek çok açıdan önemlidir. Kredi notunuz istediğiniz seviyede olmayabilir. Kredi notunuzu istediğiniz seviyeye getirmek için belirli yöntemleri kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Kredi notunuzun hangi durumlarda düştüğünü ve hangi durumlarda yükseldiğini bilmeniz kredi notunuzu kontrol altına almanızı ve yönetmenizi sağlayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Düşer?

Kredi notunun nasıl düştüğünü bilmeniz kredi notunun düşmesine neden olan unsurlardan uzak durmanızı sağlar. Kredi notu pek çok durumda düşer. Bu durumları aşağıda bulabilirsiniz.

Kredi Notu Ödemelerinizi Geciktirdiğinizde Düşer

Kredi notunu düşüren en önemli etkenlerden ilki geciktirilen ödemelerdir. Ödemelerinizi geciktirdiğiniz zaman kredi notunuz düşecektir. Bu ödemeler kredi kartı ekstre borcu ödemeleri, kredi borcu taksit ödemeleri, kredili mevduat hesabı ödemeleri olabilir. Bunlardan herhangi birini geciktirdiğinizde kredi notunuz olumsuz etkilenecek ve düşecektir.

Kredi Notu Kredi Aldığınızda Düşer

Kredi notunuz bankadan kredi aldığınızda düşecektir. Bu etkeni borcunuzun artması şeklinde düşünebilirsiniz. Borç tutarı yükseldikçe aldığınız risk de artacağı için kredi notunuz düşecektir. Risk aldığınızda kredi notunuz düşer. Borcunuzu düzenli olarak ödediğinizde ve ödemeye devam ettiğinizde kredi notunuz yavaş yavaş yükselecektir.

Kredi Notu Kredi Kartınızın Limitini Kullandığınızda Düşer

Kredi notunuz kredi kartınızın limitinin tamamına yakınını kullandığınızda düşecektir. Bunun nedeni borç tutarınızın artmasıdır. Ancak kredi kartı ekstresi geldiğinizde borcunuzun asgarî tutarından fazlasını ödediğinizde kredi notunuz yeniden yükselecektir. Önemli olan ekstre borcunuzun asgarî tutarından fazlasını zamanında ve geciktirmeden ödemenizdir.

Kredi Notu Kredi ve Kredi Kartı Talebiniz Reddedildiğinde Düşer

Kredi notunuz kredi talebiniz ve kredi kartı talebiniz reddedildiğinde düşecektir. Aldığınız red cevabı sonucunda kredi notunuzun düşmesinin nedeni red cevabının bankanın size güvenmediği anlamına gelmesidir. Yani banka size güvenip de kredi ya da kredi kartı vermemektedir. Bankanın size güvenmemesi sizin riskli müşteri olduğunuz anlamına gelmektedir.

Kredi Notunuzu Nasıl Düzeltirsiniz?

Kredi notunuzu düzeltmeniz için yapmanız gerekenler yukarıda sözünü ettiğimiz etkenler ile ilgilidir. Kredi notunuzu yükseltmeniz için yukarıdaki unsurları göz önüne bulundurmanız şarttır. Bu unsurlara dikkat ederek kredi notunuzun yükselmesini ve sonra hep aynı düzeyde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi notunuzu düzeltebilmeniz için şu adımları izlemelisiniz:

  • Öncelikle geciktirdiğiniz tüm borçları ödemelisiniz. Gecikmiş kredi borcunuzu ve kredi kartı borcunuzu, kredili mevduat hesabı borcunuzu ödemelisiniz.
  • Gecikmiş borçlarınızı kapattıktan sonra gelecek dönemlerde ödemeniz gereken borçları çok düzenli olarak ödemelisiniz. Düzenli olarak yaptığınız ödemeler kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.
  • Kredi notunuzun yükselmesi için kredi kartınızı çok etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey kredi kartınızın limitini yoğun bir şekilde kullanmak ve sonra gelen ekstre borcunun tamamını zamanında ve hiç geciktirmeden ödemektir. Bunu en az üç ay boyunca yaptığınız zaman kredi notunuzun yükseldiğini görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.