Kişinin ne kadar kredi kullanabileceğini belirleyen iki önemli faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki sahip olduğu kredi notu ortalaması bir diğeri ise sahip olduğu aylık belgelenebilir geliridir. Bu iki kriter yapacağınız kredi başvurusu öncesinde ne kadarlık bir tutar için onay alabileceğinizi belirler.

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Kullanamıyorum 

Özelikle de yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişilerin sıklıkla düştükleri hata kredi notu ortalamalarına güvenerek kredi başvuru formu doldurmaktır. Oysaki banka kredi notu sorgulaması yaparak kredi notunu öğrenmenin yanı sıra aynı zamanda kişinin bu borcu ödemeye yetecek bir maddi gücü olup olmadığını da inceler.

Yani kişiselleştirecek olursak sizden borç isteyen bir arkadaşınızın sadece sorduğunuz her kişiden “sağlamdır, borcunu öder” sözüne güvenemezsiniz. Aynı zamanda borç vereceğiniz kişinin bu borcu ödeyip ödeyemeyeceği bir gelire sahip olup olmadığını da incelerseniz. İşte banka tam olarak bunu yapar. Yani 2 bin lira geliri olan bir kişinin bu gelir ile orantılı kredi kullanmasını sağlar. Genelde bankalar aylık belgelenebilir gelir tutarının yarısı kadar aylık ödemesi olan krediler için kredi onayı vermeyi tercih eder.