Bankaların kredi başvuru değerlendirme aşamasında baz aldıkları en önemli veri kredi notu ortalamasıdır. Ancak kredi onayı alınabilmesi için bunun yanı sıra aylık gelir ile kredi taksit tutarı arasında da bir denge bulunması gerekir. Yani kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun aylık gelir tutarı düşükse yüksek tutarlı bir konut kredisi kullanımı mümkün değildir.

Bankalar genelde kredi başvurusunda bulunan kişinin aylık geliri ile kullanmak istediği kredi tutarının yarısını aşmamasını istemektedir. Yani örnek vermek gerekirse aylık geliri 2 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredi kullanımı için onay alabilmektedir. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun aylık ödemesi bin 500 liraya tekabül eden bir kredi kullanabilmesi mümkün değildir.

Buna ek olarak kredi notu yüksek olan kişinin mutlaka belgeleyebileceği aylık gelirinin bulunması gerekir. Düzenli aylık gelire sahip olmayan kişilerin kredi notları ne kadar yüksek olursa olsun kredi kullanmaları mümkün değildir. Yani özetlemek gerekirse kişinin kredi onayı alabilmesi için kredi notu ortalamasının yüksek olması, aylık belgelenebilir bir gelire sahip bulunması ve kullanılacak kredi tutarı ile aylık gelir tutarı arasında dengenin bulunması gerekir.